Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 19 lipca 2017
  • wyświetleń: 4747

Ćwiczenia z zakresu zwalczania afrykańskiego pomoru świń

W zeszłym tygodniu przedstawiciele służb cywilnych powiatu i gmin, inspekcji, straży, policji oraz placówek oświatowych wzięli udział w szkoleniu z zakresu działania podczas zwalczania afrykańskiego pomoru świń w gospodarstwach.

Ćwiczenia z zakresu zwalczania afrykańskiego pomoru świń - 07.2017 · fot.


W związku z realnym zagrożeniem wystąpienia afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terenie powiatu, zorganizowano ćwiczenia dot. zwalczania choroby. Realne zagrożenie wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń wynika z faktu, że na 30 czerwca potwierdzono wystąpienie w kraju 45 ognisk choroby u świń oraz 373 przypadków u dzików. Dodatkowo, 28 czerwca uzyskano informację o wystąpieniu ASF u dzików w Republice Czeskiej, w odległości ok. 90 km od granicy z Polską.

Celem ćwiczenia było sprawdzenie i weryfikacja założeń planu gotowości do zwalczania choroby afrykańskiego pomoru świń (ASF) oraz procedur Powiatowego Planu Zarządzania Kryzysowego w tym zakresie. Ćwiczenie pokazało także sprawność działania służb, inspekcji i instytucji współdziałających podczas zwalczania choroby zakaźnej zwierząt.

W ćwiczeniu uczestniczyli przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Pszczynie, Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Pszczynie, Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Pszczynie, Komendy Powiatowej PSP w Pszczynie, Komendy Policji w Pszczynie, gmin oraz placówek oświatowych.

Ćwiczenie odbyło się w formie szkolenia teoretycznego w sali sesyjnej pszczyńskiego starostwa oraz praktycznego, na terenie jednego z gospodarstw utrzymującym trzodę chlewną.

Afrykański pomór świń (African swine fever-ASF) to groźna, zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych, świniodzików oraz dzików wywoływana przez wirusa ASFV. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji: zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100%. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia.

Wystąpienie ASF skutkuje przede wszystkim narażeniem danego kraju na ogromne straty finansowe, związane w pierwszej kolejności z kosztami związanymi ze zwalczaniem choroby w gospodarstwach, gdzie zostanie stwierdzona (wiążącymi się m.in. z zabiciem zwierząt z zapowietrzonego stada i utylizacją ich zwłok, koniecznością przeprowadzenia oczyszczania i dezynfekcji oraz badań laboratoryjnych), jak również z drastycznym ograniczeniem możliwości sprzedaży i wywozu świń lub wieprzowiny zarówno w kraju, jak i poza jego granice.

Bardzo ważną rolę w szybkim wykryciu i ostatecznie zwalczaniu ognisk ASF odgrywa szybka reakcja hodowców i lekarzy weterynarii.

new / pless.pl, źródło: Powiat

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA