Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 18 sierpnia 2017
  • 21 sierpnia 2017
  • wyświetleń: 10191

Siostry i bracia kurkowi świętowali 25-lecie reaktywacji Bractwa

20 sierpnia Kurkowe Bractwo Strzeleckie obchodziło 25-lecie reaktywacji. Podczas uroczystości, która odbyła się na pszczyńskim rynku intronizowano także nową Radę Królewską.

25 lat bractwa kurkowego - 20.08.2017 · fot.


Choć pogoda nie dopisała, bracia i siostry z Kurkowego Bractwa Strzeleckiego licznie zjawili się, by obchodzić jubileusz reaktywacji organizacji. Wydarzenie rozpoczął uroczysty przemarsz na płytę rynku, gdzie rozpoczęła się część oficjalna.

Gratulacje i podziękowania otrzymali członkowie założyciele, którzy w 1992 roku podjęli się zadania reaktywacji pszczyńskiego bractwa.

- Bractwo odradzało się poprzez pewien pomysł i inicjatywę kilkunastu osób, które zagłębiło się w historię naszego miasta sięgając aż po XVII wiek. Po 25 latach jesteśmy w miejscu, w którym wcześniej nie spodziewaliśmy się być. Bractwo dysponuje swoją strzelnicą stopniowo ją rozbudowując, jest także trwałym elementem naszego wychowania patriotycznego - podczas wszystkich uroczystości związanych z naszą historią bracia i siostry kurkowi swoją obecnością ubogacają scenariusz spotkań z mieszkańcami. Bractwo prowadzi także funkcję edukacyjną i to nas najbardziej cieszy. Nasi młodzi adepci zdobywają medale rangi mistrzostw polski - mówił wicestarosta pszczyński, Krystian Szostak wręczając hetmanowi bractwa, Tadeuszowi Żyle statuetkę Żubra Starosty Pszczyńskiego z okazji jubileuszu.

Podczas uroczystości oficjalnie intronizowano także nową Radę Królewską. Aby zostać królem kurkowym należało podczas zawodów, które odbyły się 21 maja oddać z pozycji stojącej strzał najbliżej środka tarczy o średnicy 8 cm, oddalonej o 50 metrów. I tak Królem Kurkowym AD 2017 została Maria Żyła, Prawym Marszałkiem został Dariusz Skrobol, a lewym Edward Wójcik. Nowa rada przez następny rok będzie honorowo reprezentować bractwo .

W trakcie wydarzenie powołano także Młodzieżową Radę Królewską oraz wręczono odznaczenia za zasługi na rzecz bractwa. Po części oficjalnej w kościele p.w. Wszystkich Świętych odbyła się uroczysta msza w intencji nowej Rady Królewskiej, a na strzelnicy przy ul. Katowickiej zorganizowano zawody strzeleckie.

new / pless.pl, źródło: Powiat

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA