Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 23 sierpnia 2017
  • wyświetleń: 995

[ZDJĘCIA] Wójt Pawłowic z urodzinową wizytą na Słowacji

Tepliczka nad Wagiem w miniony weekend świętowała 750 lat pierwszej pisemnej wzmianki o miejscowości. Do udziału w świętowaniu starosta Tepliczki Viliam Mrazik zaprosił zagranicznego partnera Tepliczki - delegację z gminy Pawłowice.

Wójt Pawłowic z urodzinową wizytą na Słowacji - 18-19.08.2017 · fot.


Obecność gminy Pawłowice na Słowacji wynikała również z faktu, że w piątek, 18 sierpnia, Tepliczka podpisała kolejną umowę o zagranicznej współpracy z czeskim miastem Morawski Beroun. Uroczysty akt o współpracy ze strony Tepliczki podpisał starosta Viliam Mrazik, natomiast czeskie miasto reprezentowała starostka Zdenka Szukalska. Podobną umowę jedenaście lat temu podpisała z Tepliczką gmina Pawłowice.

Obecny na uroczystości wójt Franciszek Dziendziel przytoczył historię polsko- słowackiej współpracy, która ciągle się rozwija dając możliwość wymiany doświadczeń, a przede wszystkim zaprzyjaźnienia się mieszkańców, począwszy od najmłodszych (przedszkolaki, uczniowie) a skończywszy na seniorach (w ubiegłym roku Tepliczkę odwiedziła grupa seniorów z Pawłowic). Starosta Tepliczki uhonorował gminę Pawłowice specjalnymi podziękowaniami i medalem upamiętniającym 750 lat miejscowości. Podobne pamiątki otrzymał również wicewojewoda kraju Żylińskiego oraz starosta Streczna i burmistrz Szuran. Dwie ostatniej miejscowości łączy z Tepliczką postać Zofii Bośniakowej, której szczątki ciała do dziś znajdują się w kaplicy miejscowego kościoła.Późnym popołudniem Viliam Mrazik i zaproszeni goście wspólnie otworzyli Dni Tepliczki. Ciepły, letni wieczór zgromadził na placu św. Floriana tłumy mieszkańców bawiących się przy muzyce rozrywkowej. W tym samym czasie, w murach pobliskiego kasztelu - dawnego domu Zofii Bośniakowej, odbył się Letni Koncert Romantyczny, w którym wystąpił chór z Tepliczki oraz tercet skrzypcowy z Żyliny. W sobotę, 19 sierpnia, na plenerowej scenie zaśpiewały Niezapominajki z Pielgrzymowic. To kolejny akcent z gminy Pawłowice podczas święta u naszego zagranicznego partnera. Zespół wziął również udział w korowodzie, który przechadzał się ulicami miasteczka.

new / pless.pl, źródło: UG Pawłowice

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA