pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 29 sierpnia 2017
  • wyświetleń: 4694

Policja ostrzega przed oszustami na znanym portalu społecznościowym

Najczęściej zaczyna się bardzo niewinnie, wystarczy wysłać wiadomość sms, aby znajomy wygrał konkurs, udostępnić post lub polubić jakąś stronę internetową. Gdy osoba oszukana zorientuje się, że jej budżet jest uszczuplony o kilkaset złotych, jest już zbyt późno. - To jeden ze sposobów oszustwa, które dominuje w ostatnim czasie w internecie - ostrzega pszczyńska policja.

Aktualnie oszustwa polegają głównie na przełamaniu zabezpieczeń użytkownika portalu społecznościowego i z jego konta rozesłaniu do wszystkich jego znajomych prośby o wysyłanie wiadomości sms na określony numer, aby ta osoba wygrała w konkursie.

- Nieświadomi znajomi wysyłają wiadomości sms w dobrej wierze, uszczuplając swoje konto o znaczne kwoty pieniędzy - opisuje zasady działania oszustów Komenda Powiatowa Policji i apeluje o kontakty osobiste ze znajomymi, czy rzeczywiście biorą udział w prawdziwym konkursie, czy przypadkiem ktoś nie włamał się na ich konto na portalu społecznościowym.

- W przypadku gdy zostaniemy oszukani nie usuwajmy konta portalu społecznościowego, gdyż jego archiwum ułatwi dotarcie do sprawcy oszustwa. Dorosłych, których dzieci korzystają z internetu, zachęcamy również do wzięcia pod uwagę blokady wiadomości sms premium - prosi policja.

Zasada działania oszustów może przybierać różne formy jednak są pewne elementy są wspólne, których poznanie ustrzeże przed staniem się ofiarą oszustwa. Nierzadko oszuści zakładają fikcyjne strony internetowe, na których ogłaszają konkursy. Zachęcają do polubień stron, udostępniania na swoim profilu.

- Nierzadko fikcyjne strony posiadają wiele polubień celem lepszej wiarygodności. Konkursy takie trwają najczęściej bardzo krótki czas, aby uniknąć usunięcia strony przed administratora portalu społecznościowego. Zakończenie jest jednak zawsze takie same. Lista zwycięzców w postaci linków, który po kliknięciu wskazuje, że to ty właśnie wygrałeś. Wystarczy tylko wysłać wiadomość sms na określony numer, aby otrzymać nagrodę. O ile koszt wysłania wiadomości sms nie jest duży, jest automatycznym akcesem do otrzymywania wiadomości sms premium każdego dnia dot. np. pogody, cytatu na dobry dzień, itp. Jak się nie trudno domyślić nagrody nigdy nie otrzymamy - zwraca uwagę KPP Pszczyna i zachęca do zwiększenia ostrożności wszystkich użytkowników portali społecznościowych.

new / pless.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.