Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 30 sierpnia 2017
  • 4 września 2017
  • wyświetleń: 61627

[ZDJĘCIA] Dożynki w Czarkowie: ozdoby, obrzędy, korowód i występy

W niedzielę w Czarkowie odbyły się gminne dożynki. To zdecydowanie jest z najbarwniejszych imprez tegorocznego lata. Bawili się tłumnie nie tylko mieszkańcy sołectwa, ale również innych miejscowości z całego powiatu.

Ozdoby dożynkowe przygotowane w Czarkowie przed Dożynkami Gminy Pszczyna - 02.09.2017 r. · fot.


Już od soboty w całym sołectwie aż roiło się od wspaniałych i pomysłowych dekoracji. Ozdobiły one ulice, posesje i sklepy. Niemal na każdym ogrodzeniu pojawiła się kukurydze, a pomysłowość scenek wzdłuż głównej ulicy nie miała granic. Można było obejrzeć zobaczyć Batmana wykonanego ze stogów siana, kurę, świnki, pawia i mnóstwo innych. Kto zrobił sobie spacer, ten wie "z przymrużeniem oka" co zrobi rolnik po żniwach i dożynkach, na co pójdą pieniądze z programu 500+, a także co czarkowianin myśli o segregowaniu śmieci. Wiele ozdób nawiązywało do najnowszych wydarzeń.

Dożynki w Czarkowie - korowód - 03.09.2017 · fot.


Uroczystości rozpoczęła się tradycyjnie się od dożynkowej mszy świętej, która została odprawiona w kościele pw. Józefa Robotnika. Po nabożeństwie uczestnicy dożynek, w towarzystwie barwnego korowodu, udali się na teren boiska sportowego.

Dożynki w Czarkowie - dekoracje i boisko sportowe - 03.09.2017 · fot.


Na niedzielne świętowanie przygotowano również wspomniane boisko. To tutaj odbywały się najważniejsze wydarzenia i występy. Tu rozpoczęto obrzędy tradycyjnym przywitaniem uczestników, a starosta dożynek przekazał burmistrzowi i przewodniczącemu Rady Miejskiej, Leszkowi Szczotce bochen chleba. W jego krojeniu pomógł jeszcze radny z Czarkowa, Jacek Kubis. Następnie pieczywo zostało rozdane przez oficjeli obecnym na dożynkach mieszkańcom.

Dożynki w Czarkowie - obrzędy dożynkowe - 03.09.2017 · fot.


W dalszej kolejności burmistrz wręczył nagrody i wyróżnienia, między innymi w konkursie "Rolnik Gminy Pszczyna". Nagrody otrzymali w kategorii produkcji roślinnej - Waldemar Lipus, w kategorii produkcji roślinnej i zwierzęcej - Sławomir Kropidło. Ponadto kapituła konkursowa wyróżniła Marka Gorausa, Barbarę i Mariana Białasa, a także Józefa i Ilonę Lukasek.

Mieszkanki naszej gminy odebrały też szlachetny "Order Serca Matkom Wsi". W tym roku otrzymały je: KGW Piasek - Łucja Zorembska , KGW Kobiór - Maria Gorgoń, Bronisława Zaremba, Barbara Szpak, Aniela Skrzypiec, KGW Poręba - Helena Brzozowska, Róża Kołoch, Małgorzata Wicherek i Zofia Kozik.

Dożynki w Czarkowie - nagrody, wyróżnienia, odznaczenia - 03.09.2017 · fot.


Na scenie kilkukrotnie zaprezentowały się dzieci z zespołu "Gryfne Bajtle" z Czarkowa. Nie brakowało zabawnych scen i skeczy przygotowanych specjalnie z okazji tegorocznych dożynek. W międzyczasie dzieci z Czarkowa częstowały pozostałe przybyłe słodkościami, a prowadzący imprezę Wojciech Lala zachęcał do pomocy ciężko chorej Asi Hańderek.

Dożynki w Czarkowie - Gryfne Bajtle - 03.09.2017 · fot.


Po najmłodszych na podest wyszły zespoły folklorystyczne "Czarkowianki oraz "Ćwikliczanie". Muzyce z pszczyńskim rodowodem towarzyszyły też barwne stroje śpiewaczek i śpiewaczy.

Dożynki w Czarkowie - zespoły folklorystyczne "Czarkowianki oraz "Ćwikliczanie" - 03.09.2017 · fot.


Po występach muzycznych przyszedł czas na kabaret. Zebranym zaprezentował się kabaret "Masztalscy", który wielokrotnie nawiązywał do gwary śląskiej i znaczenia naszej regionalnej kultury. Ostatnim punktem obchodów dożynkowych była wieczorna zabawa przy muzyce.

Dożynki w Czarkowie - kabaret Masztalscy - 03.09.2017 · fot.


Przyszłoroczne dożynki gminy Pszczyna odbędą się najprawdopodobniej w Porębie.

Oskar Piecuch / pless.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA