Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 15 września 2017
  • wyświetleń: 4315

Optymistyczne prognozy dla pszczyńskiego rynku pracy

Na zlecenie Powiatowego Urzędu Pracy w Pszczynie w powiecie pszczyńskim przeprowadzono innowacyjne badania rynku pracy. Rekomendacje pozwolą jeszcze lepiej dostosować programy edukacyjne do potrzeb przedsiębiorców!

Konferencja PUP · fot.


Zespół pod kierownictwem dr hab. Małgorzaty Dobrowolskiej przeprowadził w powiecie pszczyńskim innowacyjne badania rynku pracy. Sfinansował je Powiatowy Urząd Pracy w Pszczynie ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego. - Przeprowadzono badania ankietowe na losowej grupie 100 przedsiębiorców prowadzących w powiecie pszczyńskim działalność gospodarczą oraz wywiady z ekspertami zajmującymi się rynkiem pracy. Na tej podstawie określone zostały kierunki rozwoju rynku pracy w powiecie pszczyńskim - mówi Bernadeta Sojka-Jany, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Pszczynie i podkreśla, że poziom bezrobocia w powiecie pszczyńskim jest na bardzo niskim poziomie i wynosi 3,5%.

Wnioski i rekomendacje ujęte zostały w specjalnej monografii "Rynek pracy powiatu pszczyńskiego a aktywizacja zawodowa ludności przez edukację", którą Powiatowy Urząd Pracy zaprezentował przedstawicielom instytucji, z którymi współpracuje, na specjalnej konferencji.

monografia
Optymistyczne prognozy dla powiatowego rynku pracy · fot.


Jak mówił dr Ryszard Marszowski, ekspert ds. rynku pracy i współautor publikacji, powiat pszczyński jest jednym z nielicznych powiatów w województwie śląskim, który jeszcze przeżywa fazę młodości demograficznej. - Jest więc czas na przygotowanie dobrego programu polityki senioralnej. Poważną słabością powiatu jest zbyt niski udział osób kształcących się na poziomie wyższym - na 10 pszczynian niespełna dwie osoby posiadają wykształcenie wyższe - mówił dr Marszowski. I podkreślał, że optymistycznie kształtują się na powiatowym rynku pracy przewidywania dotyczące polityki zatrudnieniowej. - Można przyjąć, że tendencja wzrostu zatrudnienia utrzyma się także w latach 2018-20 - mówił.

Eksperci zaproponowali wdrożenie szeregu działań, które przyczynią się rozwoju rynku pracy w powiecie. To m.in. opracowanie programu ożywienia gospodarczego i społecznego centrum gminy Pszczyna, dążenie do budowy stref przyjaznej przedsiębiorczości. Eksperci rozpoznawali także zapotrzebowanie na zawody w powiecie pszczyńskim i wskazywali, co robić, by kwalifikacje oferowane na rynku pracy nie rozmijały się z oczekiwaniami przedsiębiorców.

konferencja
Optymistyczne prognozy dla powiatowego rynku pracy · fot.


To pierwsza publikacja ujmująca całościowo problematykę rynku pracy w powiecie pszczyńskim. Rekomendacje i wnioski z badań przydadzą się w konstruowaniu programów edukacyjnych, jak również wyznaczą działania Powiatowego Urzędu Pracy.

- Wyniki badań lokalnego rynku pracy pozwalają nam z optymizmem patrzeć w przyszłość. Przez ostatnie lata w powiecie pszczyńskim kładziemy nacisk na współpracę pomiędzy urzędem pracy a m.in. szkołami czy instytucjami szkolącymi i to bardzo dobry kierunek. Potrafimy w dużym stopniu osobom bezrobotnym pomóc, ale wyprzedzamy też pewne sytuacje, tworząc nowe kierunki w szkołach. Moja sugestia, jest taka, by zastanowić się nad ustanowieniem w powiecie pszczyńskim roku 2018 rokiem aktywizacji zawodowej przez edukację - zapowiada starosta pszczyński, Paweł Sadza.

new / pless.pl, źródło: Powiat

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA