Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 10 października 2017
  • 16 października 2017
  • wyświetleń: 2857

Poradnik dla właścicieli kotów: problem kociego moczu poza kuwetą

Artykuł sponsorowany:

Zapraszamy do sklepów zoologicznych Zoolandia w Pszczynie. Doradzimy, pomożemy w zakupach oraz podzielimy się naszą obszerną wiedzą na temat zwierząt. Dziś podzielimy się z Państwem wiedzą o zagrożeniu pasożytami. Narażone na ich występowanie są zarówno zwierzęta, jak i ludzie.

Zoolandia - Pszczyna, ul. Dobrawy 34 (Pasaż Dobrawy)


Zoolandia powstała w 2003 roku. Od 14 lat pomaga właścicielom zwierząt w wielu miastach naszego regionu. Swoje punkty ma w Pszczynie przy ulicy Dworcowej oraz w Pasażu Dobrawy na osiedlu Piastów. Usługi oferuje także w Bielsku-Białej, Żywcu, Oświęcimiu, Lędzinach i Częstochowie.

Sklepy oferują szeroki asortyment z zakresu odżywiania oraz pielęgnacji zwierząt domowych, takich jak: psy, koty, króliki, gryzonie i inne. Są tutaj także legowiska miski, obroże, smycze i kagańce, a także mnóstwo zabawek dla pupili. Proponujemy też odpowiednie wyposażenie oraz produkty akwarystyczne.

Zoolandia - Pszczyna, ul. Dworcowa 12


Dla pracowników Zoolandii podstawą jest dobry kontakt z Klientem. Każdy dzień przynosi coś nowego, uczy nowych okoliczności, zachowań zwierząt, ich potrzeb. To dlatego w punktach Zoolandii pracują osoby otwarte, z pasją, które na bazie wiedzy i nabytych doświadczeń są w stanie pomóc i doradzić w wielu sytuacjach.

Przeprowadzane przez ostatnie lata badania naukowe nad dietą, zachowaniem i pielęgnacją zwierząt domowych, diametralnie zmieniają naszą wiedzę co do ich potrzeb. Do lamusa odchodzą stwierdzenia że pies to jedynie obrońca i strażnik posesji, trzymany na ciężkim łańcuchu, a kot tylko łowca drobnych gryzoni. Już w większości przypadków są to nasi przyjaciele, o których dbamy jak o członków rodziny.

Lokalizacje sklepów zoologicznych Zoolandia:Dziś poruszyć chcemy bardzo ważną kwestię dla właścicieli kotów, czyli problem kociego moczu poza kuwetą. Poniżej kilka informacji dlaczego dochodzi do takich sytuacji oraz porad jak sobie z nimi radzić.

Najczęstsze frustracje i problemy właścicieli kotów, czyli koci mocz poza kuwetą

Po pierwsze musimy odróżnić wydalanie moczu, czyli usuwanie zbędnych metabolitów z organizmu kota od znakowania moczem, czyli sposobem komunikacji kota z otoczeniem. Znakowanie to pozostawianie informacji w otoczeniu dla innych kotów lub stan emocjonalny kota. Problem nasila się, gdy posiadamy kilka kotów jednocześnie, a konflikty pomiędzy nimi są często trudno zauważalne przez właścicieli.

Przy oddawaniu moczu kot kuca z prostym grzbietem i ogonem blisko nad podłożem. Tuż po oddaniu moczu kot wącha okolice oraz wykonuje ruchy łapą w celu zagrzebania. Wykonuje tę czynność nie tylko będąc w kuwecie, ale nawet na twardym podłożu, czyli podłodze lub dywanie. Znakowanie odbywa się poprzez wybieranie pionowych obiektów. Kot najpierw obwąchuje wybrany obiekt, następnie odwraca się tyłem na wyprostowanych łapach i najczęściej z drżącym ogonem wyrzuca strumień moczu pod dużym ciśnieniem. Podczas tej czynności moczu jest o wiele mniej niż przy standardowym wydalaniu.

Jeżeli napotkamy liczne i niewielkie ślady moczu może to także świadczyć o zapaleniu dróg moczowych, często mylonym ze znakowaniem terenu. W przypadku zapalenia pęcherza kot może wyginać grzbiet w łuk, podciągać kończyny pod tułów oraz możemy zauważyć duże napięcie mięśni.

Częstą przyczyną wydalania poza kuwetę jest niedostosowanie kuwety do potrzeb i wielkości kota. Kot to istota czuła i myśląca, może mu nie odpowiadać wiele rzeczy, w tym rozmiar kuwety - to, co się w niej znajduje, czyli sam żwirek, a nawet to, gdzie w domu umieszczona jest kuweta. Wystarczająca i dość duża kuweta powinna mieć szerokość równą długości ciała waszego kota bez uwzględniania ogona i długości około półtorej długości waszego kota.

Rozróżniamy kuwety odkryte oraz zamykane z uchylnymi drzwiczkami zwane również kocią toaletą. Gdy kot bardzo długo korzysta z niewłaściwej i zbyt rzadko sprzątanej kuwety - traci motywację i może zacząć szukać miejsca poza kuwetą, które dla niego staje się bardziej atrakcyjne.

Bardzo ważną kwestią jest umiejscowienie kuwety. Powinno być to miejsce spokojne, pozbawione hałasu, wibracji, osób postronnych i innych zwierząt. Zapewnienie odpowiedniej kuwety oraz miejsca, w którym się znajduje, to jedyny sposób, aby wyeliminować sikanie kota na niepożądanym podłożu.

Jeżeli już napotkamy ślady moczu poza kuwetą, musimy natychmiast je usuwać. Służą temu specjalistyczne preparaty zawierające enzymy rozkładające tłuszcze, białka i żywe bakterie moczu kota. Oznaczone przez kota miejsce powinno się wielokrotnie zmywać nawet do 3 tygodni po ostatnim oznaczeniu. Przeprowadzone badania wykazały, iż koty które oznakowały wcześniej dane miejsce policzkiem nie znaczyły już tych miejsc moczem. Tak więc idealnym rozwiązaniem jest stosowanie preparatów feromonowych, zawierających syntetyczne odpowiedniki kocich feromonów policzkowych.

Preparaty feromonowe występują w formie sprayu, dyfuzorów kontaktowych jak również obroży. Używamy ich również, aby przywrócić kotu poczucie bezpieczeństwa w sytuacjach stresowych (nowe otoczenie) oraz równowagi emocjonalnej, co pomoże wyeliminować znakowanie. W związku z powyższym bardzo istotna jest pomoc wykwalifikowanego personelu w dobrym sklepie zoologicznym, który pomoże nam rozróżnić czy jest to wydalanie czy znakowanie i doradzi nam odpowiednią kuwetę lub preparat ograniczający znakowanie otoczenia przez kota.


Zoolandia
Kuwety - teraz w super cenie 49,99 zł!


Zachęcamy również do przeczytania poprzednich porad:
Jak sobie radzić z kleszczami?
Cykliczne odrobaczanie psa i kota

---

Sklep zoologiczny Zoolandia


43-200 Pszczyna
ul. Dworcowa 12
ul. Dobrawy 34 (Pasaż Dobrawy)
Tel. 570-700-665