Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 7 listopada 2017
  • wyświetleń: 5533

Uczniowie chcą walczyć ze smogiem! Ruszyła kampania informacyjna

"Nie Dokarmiaj Smoga" - pod takim hasłem ruszyła właśnie kampania informacyjna, mająca edukować mieszkańców powiatu pszczyńskiego o skutkach zanieczyszczania powietrza.

Nie dokarmiaj smoga · fot.


- Pszczyńskie powietrze jest w dramatycznym stanie. Pszczyna jest drugim najbardziej zanieczyszczonym miastem w Europie. Kiedy wychodzę czasem z mojego domu na Poligonie, czuję się jakbym był na innej planecie, dlatego że ktoś doprowadził do sytuacji, że powietrze zostało zastąpione przez latający brud. Bo powietrze tutaj jest po prostu toksyczne. Przebywając dłużej na powietrzu możemy stworzyć bezpośrednie zagrożenie dla naszego życia lub zdrowia. Ziemia pszczyńska to nasze wspólne dobro. Musimy wspólnymi siłami walczyć o to, by nasze dzieci mogły chodzić do szkoły bez używania maseczek antysmogowych. Razem jesteśmy w stanie dotrzeć do ludzi - mówił Jan Franek, uczeń klas gimnazjalnych PG 1 w Pszczynie, inaugurując akcję "Nie Dokarmiaj Smoga".

To kampania, mająca przede wszystkim wymiar edukacyjny. Jej pomysłodawczynią jest Aleksandra Antes-Szewczyk, która zebrała grupę ludzi i instytucje - Starostwo Powiatowe, Urząd Miejski, Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej, Pszczyńskie Centrum Kultury. To młodzież jest w tej akcji najważniejsza. - Jesteśmy grupą ludzi, którzy wykorzystując swoje możliwości, będą wspierać projekt używając do tego narzędzi nowych mediów. Nasz plan nazwaliśmy planem sześciu kroków - mówią uczniowie.

Konferencja - Nie Dokarmiaj Smoga - 06.11.2017 · fot.


Młodzież zamierza promować projekt na Facebooku, Instagramie, YouTubie, w audycjach radiowych, przez ulotki i plakaty czy organizację konkursów. Będą rozpowszechniać przyczyny i szkodliwe skutki zanieczyszczenia powietrza, informować do czego może doprowadzić zatrucie smogiem. Powstała też piosenka promująca akcję pod tytułem "Nie Dokarmiaj Smoga".Już w przyszły wtorek na pszczyńskim rynku odbędzie się Dzień Czystego Powietrza w ramach kampanii "Nie Dokarmiaj Smoga". Tego dnia Marcinowi Leśniewskiemu zostanie wręczony tytuł ambasadora czystego powietrza. - Jestem lekarzem, będę więc starał się przybliżać sprawy zdrowia. Zajmuję się metodologią badań naukowych, postaram się, by wiadomości, które dotrą do ludzi były oparte na wynikach badań naukowych - mówił Marcin Leśniewski.

Starosta pszczyński, Paweł Sadza zapewniał, że samorządy będą wspierać działania młodzieży. - Prościej i szybciej dotrzecie do ludzi, którzy mogą zmienić rzeczywistość. A my w tych akcjach będziemy uczestniczyć i będziemy wam pomagać. Takie kampanie mają szansę zmienić sposób myślenia ludzi - mówił starosta.

- Dziękuję, że dodaliście do tego, co robimy jako samorządy ten element społeczny. Dzisiaj to wy jesteście najlepszymi ambasadorami tej akcji. Jeżeli pokażecie swoim rodzicom, sąsiadom, żeby nie zanieczyszczać powietrza, bo nim oddychamy, to myślę, że będzie tego efekt - podkreślał burmistrz Pszczyny, Dariusz Skrobol.

Inauguracja kampanii "Nie Dokarmiaj Smoga" odbyła się w kotłowni Szkoły Podstawowej nr 1 w Pszczynie. Obiekt w przyszłym roku przejdzie gruntowną termomodernizację - wymieniony zostanie system grzewczy, a budynek zostanie docieplony.

new / pless.pl, źródło: Powiat

REKLAMA

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.