pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 12 listopada 2017
  • 13 listopada 2017
  • wyświetleń: 6176

Rzeźba św. Michała Archanioła została wyremontowana

Rzeźba św. Michała Archanioła, która stoi przy ul. Męczenników Oświęcimskich w Ćwiklicach została wyremontowana.

Rzeźba św. Michała Archanioła została wyremontowana - 31.10.2017 · fot.


Przed kilkoma dniami w obecności burmistrza Pszczyny Dariusza Skrobola, Marty Dąbrowskiej z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, a także Państwa Żukowskich, właścicieli gruntu, na których znajduje się pomnik, dokonano odbiorów technicznych.

Pod koniec sierpnia w Urzędzie Miejskim ogłoszono informację o możliwości składania wniosków na udzielenie dotacji. Określono warunki, które zakładały m.in. przeprowadzenie prac konserwatorskich, restauratorskich i budowlanych. Wpłynął jeden wniosek - od Państwa Żukowskich, którzy od wielu lat opiekują się figurą św. Michała Archanioła. Niezbędny okazał się remont, tym bardziej, że pomnik zaczął się przechylać.

- Musimy robić wszystko, żeby podobne obiekty ratować przed zniszczeniem. W końcu to nasze dziedzictwo. Rzeźba została odrestaurowana i zabezpieczona na wiele kolejnych lat. To kolejne już działanie gminy, które pozwoliło uchronić unikatowe obiekty zabytkowe przed degradacją. W ostatnich latach przekazaliśmy na ratowanie kościółka w Ćwiklicach ponad 260 tys. zł. Dzięki naszej pomocy przeprowadzono także konserwację obrazów Stacji Drogi Krzyżowej w Kościele Parafialnym w Wiśle Małej, krzyża przy ul. Partyzantów, przy alei parkowej, a także grobu powstańca. Obecnie trwa remont portalu oko opatrzności - mówi burmistrz Dariusz Skrobol.

Koszt renowacji wyniósł 70 tys. zł. Zabezpieczono konstrukcję obiektu przed degradacją i niszczeniem. Wzmocniono fundament, a także wyprostowano cały postument. Wykonano izolację przeciwwilgociową.

new / pless.pl, źródło: UM Pszczyna

REKLAMA

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.