pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 10 listopada 2017
  • 16 listopada 2017
  • wyświetleń: 1550

[ZDJĘCIA] Obchody Święta Niepodległości w gminie Pawłowice

W Święto Niepodległości, 11 listopada, po raz piętnasty wręczono srebrne medale "Za Zasługi dla Gminy Pawłowice" osobom, które w sposób szczególny przyczyniają się do rozwoju i promocji gminy. Wyróżnieni zostali Genowefa Klimosz, Gabriela Gwiszcz i ks. Marcin Makula.

Obchody Święta Niepodległości w gminie Pawłowice - 11.11.2017 · fot.


Wśród tegorocznych laureatów znaleźli się:
  • Genowefa Klimosz - od ponad 50. lat działająca na rzecz lokalnej społeczności, założycielka zespołu "Jarząbkowianki", wieloletnia przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Jarząbkowicach, pasjonatka kultury i strojów śląskich;
  • Gabriela Gwiszcz - instruktorka Gminnego Ośrodka Kultury, prowadzi zespoły "Talizman", "Retro" i Pawłowickie Babeczki, aktywnie działa na rzecz seniorów z gminy Pawłowice, pomysłodawczyni Ogólnopolskiego Przeglądu Zespołów Folklorystycznych "Złoty Talizman";
  • ks. Marcin Makula - proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Golasowicach, inicjator nabożeństw ekumenicznych, organizator kursów dla mieszkańców w budynku plebanii z języka niemieckiego i angielskiego, dobry gospodarz zabytkowego kościoła pozyskujący środki zewnętrzne na jego utrzymanie i modernizację.


Gośćmi specjalnymi uroczystości była delegacja z Verquin (|Francja) miasta partnerskiego gminy Pawłowice. Joel Delahaye- zastępca mera, Marie Herreman- zastępczyni mera ds. edukacji i młodzieży oraz Joele Delahaye - przewodnicząca stowarzyszenia organizującego największą w Verquin imprezę kulturalną - Święto Pora. Verquin stara się bowiem przywracać tradycyjne uprawy, stąd duży nacisk na promocję tego popularnego warzywa, chętnie wykorzystywanego do przygotowania popularnych francuskich tart. Marie Herreman w swoim wystąpieniu przekazała pozdrowienia od mera Verquin Thierrego Tassez, który nie mógł być osobiście obecny na uroczystości. Przewodnicząca stowarzyszenia Joele Delahaye uroczyście przyjęła wójta gminy w poczet funkcjonującego w Verquin Bractwa Przyjaciół Pora, ofiarowując mu pamiątkowy medal i akt nominacji.

Podczas spotkania w Centrum Kultury w Pawłowicach wójt Franciszek Dziendziel oraz Aleksander Szymura - Przewodniczący Rady Gminy Pawłowice wręczyli stypendia najlepszym uczniom z gminy Pawłowice w ramach programów stypendialnych "Szansa", "Motywacja" i "Warto się uczyć". W sumie nagrody w formie comiesięcznych otrzymało 36 osób.

"Motywacja": Kamila Czyż, Zuzanna Król, Piotr Lazarek, Julia Loska, Maria Miler, Adam Pawłowski, Artur Plinta, Maciej Ryś, Makary Sygacz.

"Szansa": Klaudia Brejza, Paweł Czylok, Karolina Domin, Sebastian Drozd, Joanna Foltyn, Tomasz Galusek, Katarzyna Gryman, Sylwia Janulek, Dawid Janulek, Patrycję Johna, Stanisław Łomozik, Łukasz Orszulik, Szymon Ostrowski, Aleksandra Podruczna, Mateusz Skorupka, Agnieszka Stokłosa, Agnieszka Szymańska.

"Warto się uczyć": Jacek Czyż, Daniel Habraszka, Patryk Kubieniec, Patryk Machoczek, Katarzyna Maron, Konrad Pawliczek, Karolina Piech, Marcin Puzoń, Magdalena Trzeciok, Przemysław Wadas.

Goście zebrani w sali widowiskowej zobaczyli premierowy pokaz filmu promocyjnego gminy Pawłowice oraz posłuchali Poloneza A-dur i utworu z serialu "Polskie drogi" w wykonaniu Krzysztofa Solika - pianisty, aranżera, pedagoga i absolwenta Akademii Muzycznej w Katowicach. Elementem charakterystycznym tego dnia były biało-czerwone kotyliony ozdabiająca ubrania gości, a przygotowane przez uczniów szkół podstawowych z Golasowic, Krzyżowic, Osiedla Pawłowice i Pielgrzymowic.

Po uroczystościach w Centrum Kultury, goście wraz z orkiestrą górniczą KWK "Pniówek" pod batutą Józefa Klimurczyka przeszli do zabytkowego parku, gdzie otwarto nową inwestycję - inhalatorium. Tego dnia orkiestra górnicza towarzyszyła mieszkańcom najpierw przy kościele św. Jana Chrzciciela, gdzie o godzinie 9.00 została odprawiona msza w intencji Ojczyzny, a później przy Pomniku Ofiar II Wojny Światowej. Poczty sztandarowe, warta honorowa pełniona przez harcerzy z Pawłowic oraz uczniów klasy mundurowej z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II oraz samorządowcy składający kwiaty i wszyscy zebrani uczcili pamięć poległych w walce o Ojczyznę.

Wstęgę przy inhalatorium przecięli: Wójt gminy Franciszek Dziendziel, przewodniczący Aleksander Szymura oraz Joel Delahaye - zastępca mera Verquin. Ks. Eugeniusz Paruzel- proboszcz Parafii św. Jana Chrzciciela w Pawłowicach wraz z ks. Romanem Grabowskim i ks. Marcinem Makulą - proboszczami parafii katolickiej i ewangelickiej w Golasowicach, poświęcili obiekt. Dla licznie zebranych mieszkańców Solanka z Zabłocia przygotowała upominki promocyjne - butelki z solanką, tą samą, która zasila fontannę w inhalatorium, a Ryszard Ślaski - wiceprezes zarządu firmy z Zabłocia mówił o wyjątkowym składzie płynu, którego opary mają zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Obecny na spotkaniu Marcin Furtak, projektant obiektu, podkreślił, że inhalatorium to trzeci budynek w gminie Pawłowice jego autorstwa (również przedszkole w Pielgrzymowicach i urząd gminy). Osobom korzystającym z inhalatorium czas umilał Andrzej Caniboł - akordeonista i student Akademii Muzycznej w Katowicach gminy Pawłowice.

new / pless.pl, źródło: UG Pawłowice

REKLAMA

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.