pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 10 listopada 2017
  • 12 listopada 2017
  • wyświetleń: 11108

[ZDJĘCIA] Obchody Święta Niepodległości w Pszczynie

Jak co roku, 11 listopada na Placu Zwycięstwa i Wolności w Pszczynie tłumnie zgromadzili się parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, uczniowie i mieszkańcy, aby uczcić Narodowe Święto Niepodległości.

Obchody Święta Niepodległości w Pszczynie - 11.11.2017 · fot.


Obchody rozpoczęto mszą św. w intencji Ojczyzny w kościele Wszystkich Świętych w Pszczynie. Następnie zgromadzeni goście przemaszerowali w takt muzyki granej przez Orkiestrę "Krupiński" pod pomnik na Placu Zwycięstwa i Wolności.

- Choć Polska zniknęła z map świata na 123 lata, nigdy nie zgasł żar i nadzieja w sercach Polaków. To dzięki niezłomności i wielkiej odwadze naszych przodków, po latach niebytu nasz kraj odzyskał niepodległość. Był to proces trudny i długi, okraszony poświęceniem, cierpieniem, a często nawet życiem wielu obywateli. To trudna lekcja historii, ale musimy o niej pamiętać. Przede wszystkim z szacunku do tych wszystkich, którzy walczyli o naszą przyszłość - mówił w imieniu samorządowców starosta pszczyński, Paweł Sadza. - Jeszcze wierzymy w to, że każdy może przecież żyć tak, jak chce. Nikt nie może nam niczego narzucić czy zmusić do określonego zachowania - to już było i musimy zadbać, by nigdy nie wróciło - podkreślał starosta.

- Pamiętajmy i każdego dnia walczmy o to, aby wolność i nasz wspólny kraj był priorytetem. Nie dajmy się podzielić. Składajmy hołd, wszystkim tym z przeszłości, ale też pomyślmy o przyszłości, bo to my sami wywalczyliśmy tę wolność 99 lat temu i 28 lat temu. Bądźmy z tego dumni, szanujmy to i przypominajmy każdego dnia - mówiła posłanka na sejm RP Mirosława Nykiel.

W trakcie obchodów gratulowano również Kurkowemu Bractwu Strzeleckiemu w Pszczynie, które w tym roku obchodzi jubileusz 25-lecia reaktywacji. Członkowie Bractwa oddali salwę honorową.

Roksana Sawicka, wychowanka Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie wykonała utwór "Aby ktoś mógł żyć". Asystę honorową pod pomnikiem wystawił 18. batalion powietrznodesantowy z Bielska-Białej.

W obchodach wzięły udział poczty sztandarowe z pszczyńskich instytucji, organizacji, inspekcji i straży, parlamentarzyści, samorządowcy, harcerze, bracia kurkowi, uczniowie klas mundurowych, młodzież i dyrektorzy pszczyńskich szkół oraz mieszkańcy powiatu pszczyńskiego. Delegacje złożyły również wiązanki pod pomnikiem na Placu Zwycięstwa i Wolności.

Organizatorami tegorocznych obchodów byli: Starostwo Powiatowe w Pszczynie oraz Urząd Miejski w Pszczynie.

new / pless.pl, źródło: Powiat

REKLAMA

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.