pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 17 grudnia 2017
  • wyświetleń: 3295

Powiat przeznaczył 30 tys. zł na prace w zabytkowych kościołach

Powiat pszczyński co roku przeznacza dotacje na prowadzenie remontów w obiektach zabytkowych. Niedawno zakończyły się prace konserwatorskie w kościele w Ćwiklicach oraz w Pielgrzymowicach.

Prace konserwatorskie w zabytkowych kościołach · fot.


Ustawa o ochronie zabytków daje samorządom możliwość finansowania prac w obiektach zabytkowych. Powiat pszczyński w tym roku na dotacje na ten cel zabezpieczył 30 tys. zł. Wnioski o przyznanie dotacji złożyły: Parafia św. Marcina w Ćwiklicach oraz Parafia św. Katarzyny w Pielgrzymowicach.

Prace konserwatorskie w zabytkowych kościołach · fot.


Parafia w Ćwiklicach wnioskowała o przyznanie środków na prace konserwatorskie przy polichromii ołtarza głównego kościoła św. Marcina. Całość zadania kosztowała 42 tys. zł, powiat pszczyński przeznaczył dotację w wysokości 15 tys. zł. Reszta pochodziła ze środków własnych parafii. W ramach zadania dokonano pełnej konserwacji czterech rzeźb oraz obrazu z ołtarza głównego. Początkiem listopada wojewódzki konserwator zabytków odebrał prace konserwatorskie ołtarza głównego oraz polichromii w prezbiterium kościoła w Ćwiklicach, ich łączny koszt wyniósł ponad 375 tys. zł.

Prace konserwatorskie w zabytkowych kościołach · fot.


Dotacja powiatu w wysokości 15 tys. zł była wydatkowana także na prace konserwatorskie i restauratorskie ambony w kościele św. Katarzyny w Pielgrzymowicach. Kosztorys tego zadania opiewał na 34 tys. zł.

BM / pless.pl, źródło: Powiat

REKLAMA

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.