pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 18 grudnia 2017
  • wyświetleń: 2744

[ZDJĘCIA] Ksiądz Bernard Czernecki Honorowym Obywatelem Kobióra

Najpierw ksiądz prałat Bernard Czernecki otrzymał Order Orła Białego, teraz przyznano mu tytuł "Honorowego Obywatela Kobióra".

Ksiądz Bernard Czernecki Honorowym Obywatelem Kobióra - 12.12.2017 · fot.


Na wniosek Wójta Gminy Eugeniusza Lubańskiego, 30 listopada podczas Sesji Rady Gminy Kobiór podjęto uchwałę o nadaniu tytułu "Honorowego Obywatela Kobióra" Księdzu Prałatowi Bernardowi Czerneckiemu.

Laudacja z okazji nadania księdzu prałatowi Bernardowi Czerneckiemu tytułu "Honorowego Obywatela Kobióra"

Szanowni Państwo,
Mam ogromny zaszczyt i satysfakcję wystąpić dzisiaj z wnioskiem do Rady Gminy Kobiór o nadanie tytułu "Honorowego Obywatela Kobióra" Księdzu Prałatowi Bernardowi Czerneckiemu. Wszyscy doskonale znamy Księdza Prałata. Urodził się i wychował w Kobiórze w wielodzietnej rodzinie robotniczej o tradycjach głęboko chrześcijańskich. Od dziecka uczony był przez rodziców szacunku do pracy i ludzi.

Tu w Kobiórze "wszystko się zaczęło" i nauka i służba przy ołtarzu i powołanie. Stąd wyruszył do Krakowa, by na Uniwersytecie Jagiellońskim studiować teologię. Etyka społeczna i teologia moralna wykładana przez dr Karola Wojtyłę, późniejszego papieża Jana Pawła II, miała ogromny wpływ na Jego osobowość oraz dalszą działalność duszpasterską i społeczną.

Po otrzymaniu święceń kapłańskich w 1954r. pracował jako wikariusz w wielu parafiach śląskich. Jako proboszcz Kościoła p.w. NMP Matki Kościoła w Jastrzębiu Zdroju budował z górnikami nowy kościół "Na Górce".

Jak czytamy w książce: "Wiarą i węglem ciosany" - drogowskazami, którymi zawsze kierował się w życiu były Pokój, Zgoda, Jedność i Miłość.

W trudnych czasach stanu wojennego wspierał duchowo i materialnie śląskich górników oraz krzewił ideę walki o Polskę niepodległą i sprawiedliwą.

Pomimo wielu zajęć i dużej odległości dzielącej Kobiór od Jastrzębia, zawsze znajdował czas, by uczestniczyć w uroczystościach gminnych lub kościelnych. Ksiądz Prałat od początku funkcjonowania naszej gminy (po odzyskaniu odrębności administracyjnej), towarzyszył nam wszystkim, wspierał nasz samorząd ciepłym słowem i dobrą radą dodając otuchy oraz sił do dalszej pracy.

Jako pierwszy laureat nagrody "Pro Publico Bono", przyznanej w 2008 r. przez Radę Gminy Kobiór za działalność na rzecz dobra publicznego, sprawuje do dziś funkcję przewodniczącego kapituły tej nagrody.

"Dla mnie Polska to Kobiór i tu w Kobiórze widzę to, o co upominałem się ze swoimi górnikami. Mamy wolność, mamy niepodległość, mamy samorząd(...)" - te słowa zostały przez Księdza Prałata wypowiedziane, kiedy odbierał Statuetkę św. Urbana.

Jesteśmy bardzo dumni, że w każdym wystąpieniu podkreśla ksiądz swoje kobiórskie korzenie. Szczególnie dumni jesteśmy teraz, gdy Ksiądz Prałat, człowiek wielkiej wiary i wielkiego serca, niezłomny kapelan "Solidarności" - za swoje zasługi dla górników, dla Śląska i Ojczyzny, został odznaczony przez Prezydenta RP najwyższym i najstarszym odznaczeniem państwowym - Orderem Orła Białego.

W imieniu wszystkich mieszkańców Kobióra serdecznie gratuluję tak ogromnego wyróżnienia i życzę Księdzu Prałatowi dużo zdrowia i sił na dalsze lata życia.


Eugeniusz Lubański
Wójt Gminy Kobiór

BM / pless.pl, źródło: UG Kobiór

REKLAMA

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.