Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 19 grudnia 2017
  • wyświetleń: 4282

[WIDEO] Nagrody burmistrza w dziedzinie kultury rozdane

W piątek, 15 grudnia podczas inauguracji Pszczyńskiego Jarmarku Świątecznego rozdane zostały nagrody burmistrza w dziedzinie kultury.

Laureaci nagrody burmistrza w dziedzinie kultury:Maciej KlussZa całokształt działalności w dziedzinie Kultury.Maciej Kluss od 2001 roku zarządza i kieruje Muzeum Zamkowym w Pszczynie. Innowacyjne myślenie i przedsiębiorcze działania dyrektora sprawiają, że ta największa na Śląsku zachowana rezydencja arystokratyczna pięknieje z roku na rok.

Szczególnie bliska jest dyrektorowi dbałość o autentyczność i wierność w utrzymaniu wyglądu zabytkowych wnętrz z przełomu XIX i XX w. Muzeum poszczycić się może zachowanym w ok. 80% oryginalnym wyposażeniem. Renowacja kompleksu zamkowego w Pszczynie zrealizowana w latach 2002 - 2007 pod kierownictwem dyrektora Klussa, przywróciła zamkowi "dawny blask" z czasów księcia Jana Henryka XI. Projekt ten został wielokrotnie nagrodzony i wyróżniony.

Realizowana przez dyrektora Macieja Klussa praktyka zarządzania strategicznego ma na celu utrzymanie wysokiej jakości programowania artystycznego, poprawę dostępu i uczestnictwa oraz edukację odbiorców i skutkuje zrównoważoną działalnością w perspektywie długoterminowej. Na wyróżnienie zasługuje zauważalny, stały wzrost frekwencji (np. w roku 2016 o 29,09%), która stanowi wielki potencjał w rozwoju społeczno-gospodarczym w turystyce nie tylko Pszczyny lecz regionu i kraju. W roku 2017 w plebiscycie Polskiej Organizacji Turystycznej Lista TOP 5 zamków i pałaców w Polsce Muzeum Zamkowe uplasowało się na 4. pozycji.

Maciej Kluss jest członkiem Stowarzyszenia Historyków Sztuki oraz Międzynarodowej Rady Muzeów ICOM. Zasiada w Radzie Muzeum-Zamku w Łańcucie, Muzeum Miejskiego w Tychach, Rady Programowej Fundacji Księżnej Daisy von Pless w Wałbrzychu. Chętnie dzieli się swoim doświadczeniem. Zapraszany jest w charakterze eksperta do udziału w wielu konferencjach, gdzie promuje nie tylko Muzeum Zamkowe ale również dziedzictwo ziemi pszczyńskiej (m.in. podczas 15 światowego Kongresu Miast Historycznych w Bad Isch-Austria czy Pszczyńskiego Dnia Kultury w Kӧthen-Niemcy).

Cieszy się dużym autorytetem w środowisku. Za swoją samodzielną ,twórczą a jednocześnie sprawną, efektywną pracę został wielokrotnie nagradzany i wyróżniany. Ostatnio, w roku 2016, Złotym Medalem za Długoletnią Służbę i Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze - Gloria Artis, który nadawany jest przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.


Teresa UrbańczykLaureatom konkursów, przeglądów, festiwali o charakterze międzynarodowym, ogólnopolskim i wojewódzkim w danym roku.Za uzyskanie prestiżowego tytułu Ślązaczki Roku 2017 w XXVII konkursie "Po naszymu czyli po Śląsku" , największej imprezy o charakterze regionalnym na Śląsku, którego pomysłodawczynią i wieloletnią organizatorką jest senator Maria Pańczyk. Od wielu lat w gronie jury konkursu zasiadają: prof. Dorota Simonides, prof. Jan Miodek, ks. prof. Jerzy Szymik.


Zespół "Młode Pszczynioki"Laureatom konkursów, przeglądów, festiwali o charakterze międzynarodowym, ogólnopolskim i wojewódzkim w danym roku.Za zdobycie Grand Prix, Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego oraz statuetki "Szczyglika" w XXIV Regionalnym Przeglądzie Pieśni im. prof. Adolfa Dygacza "Śląskie Śpiewanie". Opiekunowie zespołu: Katarzyna Janik i Małgorzata Szczerba.


Chór Mieszany LutniaZ okazji jubileuszu 110-lecia nieprzerwanej działalności.
Józef WydraZa całokształt działalności w dziedzinie Kultury.Józef Wydra, mieszkaniec Studzionki przez wiele lat był inspiratorem wielu działań kulturalnych i społecznych na terenie swojej miejscowości. W roku 2010 z inspiracji księdza proboszcza Janusza Ahnerta założył Parafialną Izbę Pamięci im ks. Franciszka Długosza, która do dnia dzisiejszego jest żywą lekcją historii dla młodzieży. Jest również autorem wielu publikacji dokumentujących historię ziemi pszczyńskiej. Wśród nich:
  • "Studzionka 700 lat parafii"
  • "Na Chwalę Polski-szkic biograficzny ks. Franciszka Długosza"
  • "Dawid - szkic biograficzny ks. Wilhelma Goli"
  • "Ks. Józef Pieczka"
  • "Książa Jan i Paweł Paszynowie"
  • "Studzionka"

BM / pless.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA