pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

 • 22 grudnia 2017
 • wyświetleń: 4231

Przedświąteczne kontrole na targowiskach w powiecie

W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia i przedświąteczną sprzedażą choinek oraz karpia policjanci z pszczyńskiej komendy sprawdzają legalność pochodzenia zielonych drzewek i warunki, w jakich przetrzymywane są ryby. Pszczyńscy mundurowi kontrolują również stoiska z wyrobami pirotechnicznymi sprawdzając ich legalność oraz wiek osób kupujących petardy.

Przedświąteczne kontrole na targowiskach, targ
Przedświąteczne kontrole na targowiskach w powiecie · fot.


Święta tuż tuż, sylwestrowa noc także coraz bliżej, a wraz z nimi tysiące sprzedanych ryb, drzewek bożonarodzeniowych i fajerwerków. Wspólne działania policjantów i strażników miejskich mają na celu zwiększenie świadomości zarówno wśród sprzedających, jak i kupujących w zakresie właściwego traktowania ryb podczas ich masowej sprzedaży, legalności oferowanych na targowiskach choinek i zagrożeń związanych ze sprzedażą podróbek wyrobów pirotechnicznych.

- Te kontrole mają wpłynąć na ograniczenie nielegalnej wycinki drzew iglastych w lesie, zapewnić humanitarne traktowanie oferowanych do sprzedaży ryb oraz zapobiec ewentualnym tragediom związanym z wadliwymi petardami lub niewłaściwym obchodzeniem się z nimi - wyjaśniają mundurowi.

Przedświąteczne kontrole na targowiskach, targ
Przedświąteczne kontrole na targowiskach w powiecie · fot.


Działania prowadzone są głównie w rejonie placów targowych w powiecie. Teraz, policjanci skupiają swoją uwagę na stoiskach z karpiem i choinkami. Tuż po świętach przyjrzą się jednak baczniej temu, co oferują do sprzedaży handlujący fajerwerkami. W czasie sylwestrowych zabaw zostanie bowiem odpalonych więcej fajerwerków niż przez cały rok.

Jak pokazują ubiegłe lata, w tę jedyną noc w roku dochodzi do kilkuset poparzeń, zranień i pożarów, a nawet wypadków śmiertelnych. Przyczyną większości z nich jest niewłaściwe użytkowanie fajerwerków i nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Najczęstsze obrażenia to oparzenia i skaleczenia głowy oraz rąk, a także urazy oczu i uszkodzenia słuchu. Obecnie znaczna większość oferowanego towaru jest prawidłowo wykonana i oznakowana, ale w dalszym ciągu nieprzestrzeganie zasad opisanych w instrukcjach przez samych klientów staje się przyczyną wypadków.

- Pamiętajmy, że fajerwerki są materiałami wybuchowymi i muszą być używane ostrożnie i zgodnie z instrukcją - przypomina policja.

Przedświąteczne kontrole na targowiskach, targ
Przedświąteczne kontrole na targowiskach w powiecie · fot.


Policyjne rady:

Kupujesz - sprawdź, czy:
 • obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych (pęknięcia, przerwania, wgniecenia, wybrzuszenia) oraz nie wysypuje się mieszanina pirotechniczna.
 • elementy składowe są dobrze ze sobą połączone, nie przesuwają się i nie wypadają.
 • lont jest zabezpieczony pomarańczową osłoną lub opakowaniem.
 • podana jest nazwa producenta wraz z danymi adresowymi.
 • instrukcja obsługi napisana jest w języku polskim i zawiera co najmniej: informację o sposobie odpalenia oraz niezbędne ostrzeżenia.


Używasz - pamiętaj:
 • upewnij się, że strzelanie w wybranym miejscu i czasie jest dozwolone. W wielu miejscowościach obowiązują lokalne rozporządzenia, które ograniczają możliwość korzystania z wyrobów pirotechnicznych, np. tylko w noc sylwestrową.
 • czytaj instrukcje. Bezwzględnie przestrzegaj zaleceń producenta. Zwróć uwagę na ostrzeżenia.
 • zachowaj bezpieczną odległość - jest ona podana w instrukcji obsługi. Nigdy nie pochylaj się nad ładunkiem - stań z boku i trzymaj źródło ognia w wyciągniętej ręce.
 • wybierz miejsce, w którym - korzystając z fajerwerków - nie zrobisz nikomu krzywdy i niczego nie zniszczysz. Sprawdź, czy na drodze ładunku nie znajdują się drzewa lub linie energetyczne.
 • sprzedaż wyrobów pirotechnicznych nieletnim, użytkowanie fajerwerków w sposób niebezpieczny czy zakłócanie porządku zgłoś na policję.
 • gdy doszło do wypadku, wezwij służby ratownicze: straż pożarną i pogotowie!

new / pless.pl, źródło: KPP Pszczyna

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.