Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 30 grudnia 2017
  • wyświetleń: 2199

Ukazała się nowa książka o łąckim działaczu Janie Kupcu

Ziemia Pszczyńska to region o bogatej historii, kulturze, obfitujący w bogactwo duchowe i materialne. W tym tyglu kulturowym warto ukazać osoby, które zostawiły trwały ślad na niwie oświatowej, społecznej i gospodarczej. W połowie grudnia ukazała się publikacja przybliżająca postać Jana Kupca (1841-1909).

książka o Janie Kupcu
W połowie grudnia ukazała się publikacja przybliżająca postać Jana Kupca (1841-1909) · fot.


Praca zatytułowana jest "Jan Kupiec (1841-1909) śląski pisarz ludowy i działacz społeczno-oświatowy". Redaktorem publikacji jest radna powiatowa Danuta Kocurek. W pracy podzielonej na trzy części przedstawiono 13 artykułów przybliżających zarówno dokonania Jana Kupca, oświatę i czytelnictwo w regionie pszczyńskim XIX stulecia oraz współczesne inspiracje działalnością społeczno-oświatową tego łąckiego społecznika.

- Przedstawione zagadnienia nie wyczerpują podjętej tematyki, ale mogą stanowić ofertę teoretyczną i praktyczną do analiz, dyskusji i porównań w zakresie prezentowania osób zasłużonych dla Ziemi Pszczyńskiej w kontekście kształtującego się społeczeństwa wielokulturowego - zapewniają autorzy.

Książka ukazała się przy niemałym zaangażowaniu radnych powiatowych. W jej powstanie zaangażowana była nie tylko pomysłodawczyni Danuta Kocurek, ale również Marcela Kanafek-Lewandowska i cała komisja Samorządności Promocji i Rozwoju Powiatu Pszczyńskiego. - Szczególnie bliska jest mi sylwetka Jana Kupca, ponieważ są to moje korzenie - to mój pradziadek. W książce znajduje się mój artykuł ukazujący wspomnienia z życia rodzinnego Jana Kupca. Cieszę się, że udało mi się pozyskać sponsora, który w pełni pokrył koszt publikacji, jest to firma Profi M Tec - mówi Marcela Kanafek-Lewandowska.

Publikacja jest dostępna w Wydawnictwie Scriptum w Krakowie w cenie 24 złote.

BM / pless.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA