pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 1 stycznia 2018
  • wyświetleń: 2867

Powiatowe inwestycje w 2017 roku - 24 miliony na drogi

W 2017 roku powiat pszczyński przeznaczył 24 mln zł na inwestycje drogowe i bieżące utrzymanie dróg powiatowych. Był to także kolejny rok, w którym sporo pracy i środków włożono w rozbudowę bazy oświatowej.

Powiatowe inwestycje w 2017 roku · fot.


W mijających 12 miesiącach powiat pszczyński wydał niemal 21,5 mln zł na zadania realizowane na drogach powiatowych, z czego 6,2 mln zł pochodziło z budżetu powiatu, a 15,2 mln zł były to środki zewnętrzne (pozyskane m.in. z budżetu państwa i gmin).

Do najważniejszych inwestycji należały: przebudowa ul. Zdrojowej i Jeziornej w Pszczynie i Goczałkowicach-Zdroju, przebudowa ul. Korfantego, Lompy i Topolowej w gminie Miedźna oraz remont ul. Brzozowej w Rudołtowicach i Goczałkowicach-Zdroju.

- W znaczący sposób przyczyniliśmy się także do poprawy bezpieczeństwa pieszych, wspólnie z gminami budując chodniki przy drogach powiatowych za ponad 1 milion zł - mówi starosta pszczyński, Paweł Sadza.

Do tego ok. 2,5 mln zł wydano na bieżące utrzymanie dróg, jak remonty cząstkowe nawierzchni, konserwacja i naprawa urządzeń odwodnienia, odnowienie oznakowania poziomego, czy pielęgnacja zieleni. Łącznie więc w 2017 r. powiat pszczyński wydał na drogi niemal 24 mln zł. To ponad dwa razy więcej niż w roku ubiegłym, kiedy na drogi wydano 11,5 mln zł.

W 2017 roku w dalszym ciągu modernizowano powiatową bazę oświatową. - Dzięki środkom pozyskanym z projektów unijnych wykonaliśmy dziewięć nowych pracowni do kształcenia zawodowego w Powiatowym Zespole Szkół nr 1 oraz Powiatowym Zespole Szkół nr 2 w Pszczynie. Teraz nowe klasy wyposażone zostaną w meble, komputery i sprzęt do nauki zawodu - mówi starosta Paweł Sadza.

Nowe pracownie w powiatowych zawodówkach to efekt realizacji projektu pn. "Praktyczna nauka zawodu priorytetem Powiatu Pszczyńskiego - rozbudowa bazy oświatowej", na który powiat pszczyński otrzymał ponad 1,7 mln zł dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Niemal 250 tys. zł kosztował remont zaplecza sanitarno-szatniowego na basenie przy PZS nr 2 w Pszczynie.

- Mijający rok był kolejnym rokiem ofensywy inwestycyjnej w naszym powiecie. Już wiemy, że w 2018 roku powiat pszczyński również nie zwolni tempa. Na inwestycje zaplanowaliśmy niemal 22 mln zł. Ruszy budowa centrum przesiadkowego przy ul. Sokoła w Pszczynie, przebudujemy m.in. ul. Wyzwolenia w gminie Suszec oraz ulice Korfantego w Gilowicach i Sportową we Frydku, rozpoczniemy przebudowę ul. Rodzinnej w Kobiórze, zakończymy przebudowę ul. Lompy i Topolowej w gminie Miedźna. Zrealizujemy kolejny projekt poprawiający bezpieczeństwo pieszych - będzie to montaż systemu oświetlenia przejść dla pieszych z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Będziemy także kontynuować remonty w szkołach - zapowiada starosta pszczyński, Paweł Sadza i podkreśla, że powiat pszczyński jest liderem w pozyskiwaniu środków zewnętrznych. - W ciągu ostatnich siedmiu lat na 218 projektów i inwestycji o łącznej wartości niemal 170 mln zł, pozyskaliśmy aż 137,7 mln ze środków zewnętrznych, a z własnego budżetu wydaliśmy niespełna 31 mln zł. W pozyskiwaniu środków zewnętrznych bijemy na głowę inne powiaty - mówi Paweł Sadza.

ups, źródło: Powiat

REKLAMA

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.