Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 6 stycznia 2018
  • wyświetleń: 3611

Kobiór korzysta z Metropolii: dzieci jeżdżą za darmo, wspólne bilety

Wspólne bilety jednorazowe oraz darmowe przejazdy dla dzieci i młodzieży do 16 lat. To dwie najważniejsze zmiany, integrujące taryfy KZK GOP, MZK Tychy i MZKP Tarnowskie Góry. Przepisy weszły w życie 1 stycznia 2018 roku i dotyczą także mieszkańców Kobióra.

Loading...


- To komunikacyjna rewolucja i chwila historyczna - ocenia Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko - Zagłębiowskiej Metropolii. - Od 1 stycznia 2018 roku na terenie Metropolii mieszkańcy mogą w końcu podróżować swobodnie, posiadając jeden, wspólny bilet jednorazowy - dodaje.

Wprowadzenie do obrotu wspólnych metropolitalnych biletów jednorazowych jest możliwe dzięki porozumieniu, które zostało zawarte 19 grudnia pomiędzy KZK GOP, MZKP Tarnowskie Góry oraz MZK Tychy. Dotychczas pasażerowie podróżujący komunikacją miejską pomiędzy Kobiórem, Tychami a aglomeracją śląską, musieli uważać na to, do autobusu z jakim logo wsiadają, a wybierając linie kursujące u dwóch różnych organizatorów - posiadać ze sobą dwa bilety, co przekładało się również na wzrost kosztów podróży.

Od 1 stycznia to się zmieniło, a mieszkańcy Metropolii, w tym także Kobióra, mogą swobodnie podróżować po jej obszarze ze wspólnym biletem jednorazowym. Uprawnia on do przejazdów wszystkimi liniami autobusowymi, tramwajowymi i trolejbusowymi, obsługiwanymi przez KZK GOP, MZK i MZKP.

Kobiór „Leśniczówka”, przystanek, Kobiórska
Przystanek Kobiór "Leśniczówka" przy ul. Kobiórskiej. · fot.


Ustalony cennik nie wprowadza żadnych zmian w kosztach dla osób, korzystających z usług KZK GOP czy MZKP. Zyskają oni natomiast wydłużony czas przejazdu na określonym bilecie: do 20 minut (było do 15), do 40 minut (było do 30 minut) oraz do 90 minut (było do godziny).

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że ceny nieco wzrosną w przypadku pasażerów MZK Tychy. Porównując stary i nowy cennik, różnica ta wyniesie od 20 do 40 groszy. Jednak w ramach rekompensaty, pasażerowie ci zyskali m.in. większą elastyczność podróżowania. Dotychczas w taryfie MZK obowiązywały tylko bilety z interwałem czasowym (do 20, 40 i 90 minut). Dzięki zawartemu porozumieniu, pasażerowie mogą jeździć również w ramach określonych stref: jednej, dwóch oraz trzech i więcej gmin.

Ponadto bilety, które będą kupowane za pośrednictwem aplikacji na smartfony, będą tańsze od swoich papierowych odpowiedników. Ich cena będzie odpowiadać dotychczasowemu tyskiemu wariantowi.

Organizatorzy zadeklarowali, że po zawarciu tego porozumienia, z taryf KZK GOP, MZKP czy MZK nie znikną rozwiązania, które dotychczas się sprawdziły. Chodzi o bilety w taryfie odległościowej, kupowane za pomocą karty ŚKUP oraz bilet ulgowy, który kupowany u kierowcy w MZK Tychy, uprawniał alternatywnie wszystkich do podróżowania przez 5 minut od momentu skasowania. Ten ostatni kosztuje 1,6 zł (było 1,5 zł). Ponadto utrzymany zostanie również Bilet Śląski w KZK GOP i Taryfa Pomarańczowa w MZK.

bilet MZK Tychy, autobus
Pasażerowie ci zyskali m.in. większą elastyczność podróżowania · fot.


Kolejną nowością jest wprowadzenie darmowych przejazdów dla dzieci i młodzieży do 16 lat, mieszkających na terenie Metropolii. - Dzięki wypracowanemu porozumieniu, udało się zawrzeć korzystne zapisy dla młodzieży, która w danym roku kalendarzowym będzie kończyć 16 lat - akcentuje Kazimierz Karolczak.

Młodzież, która urodziła się w okresie od 1 stycznia do 30 września, z bezpłatnych przejazdów może korzystać do końca ważności ich legitymacji szkolnej, czyli do 30 września. Oznacza to, że jeśli ktoś urodził się np. 15 lutego, za darmo będzie mógł jeździć do 30 września. Z kolei 16-latkowie, którzy urodzili się po 30 września również będą mogli dłużej korzystać z bezpłatnych przejazdów niż jedynie do końca roku szkolnego, w którym rocznikowo osiągną wiek graniczny dla tego uprawnienia. W ich przypadku będzie to możliwe do dnia ich szesnastych urodzin. Jeśli zatem ktoś urodził 15 listopada, będzie mógł jeździć bezpłatnie do 15 listopada, a nie tylko do 30 września.

Uprawnienie to będzie obowiązywać przez cały rok, a co za tym idzie - również w weekendy, w wakacje i ferie zimowe. - Chcemy w ten sposób propagować wśród najmłodszych mieszkańców Metropolii postawy proekologiczne oraz utrwalić nawyk korzystania z transportu publicznego - wyjaśnia przewodniczący zarządu GZM.

autobus, przystanek, PKM Tychy
Młodzież, która urodziła się w okresie od 1 stycznia do 30 września, z bezpłatnych przejazdów może korzystać do końca ważności ich legitymacji szkolnej · fot.


Ulga obejmie ok. 150 tys. dzieci i będzie zapisana na spersonalizowanej karcie ŚKUP. Przez trzy miesiące, czyli do końca marca, obowiązuje okres przejściowy, podczas którego najmłodsi mieszkańcy mogą swobodnie podróżować na podstawie posiadanej przy sobie ważnej legitymacji szkolnej. Dzieci i rodzice mają czas, by na spokojnie złożyć wniosek o wyrobienie karty ŚKUP.

Dzięki zawartemu porozumieniu, prawo do bezpłatnych przejazdów dotyczy również dzieci do 7. roku życia (do dnia ich 7. urodzin). Maluchom uprawnienie to przysługuje na podstawie oświadczenia osoby, opiekującej się nimi w czasie podróży. Do tej pory w KZK GOP, MZKP i MZK z tego prawa mogły korzystać dzieci do 4. roku życia. To z kolei oznacza, że ulgę pozwalającą korzystać z darmowych przejazdów dla uczniów, trzeba będzie zapisać na karcie ŚKUP dopiero, gdy dziecko skończy 7 lat.

Więcej informacji na temat komunikacyjnej rewolucji w Metropolii można znaleźć na stronie: www.metropoliajedziemy.pl i na Facebooku Metropolia GZM.

BM / pless.pl, źródło: UM Tychy

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA