Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 26 stycznia 2018
  • wyświetleń: 3634

Wzdłuż drogi krajowej nr 81 są stawiane nowe ekrany akustyczne

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozpoczęła budowę ekranów akustycznych wzdłuż drogi DK 81 w Warszowicach i Pawłowicach.

Pawłowice, Warszowice, DK81, WIślanka, ekrany
Wzdłuż drogi krajowej nr 81 są stawiane nowe ekrany akustyczne. · fot.


Ekrany będą zabudowane na odcinku od tartaku w Warszowicach (okolice skrzyżowania DK81 z ul. Łąkową i ul. Stawową) do okolic skrzyżowania z ul. Wyzwolenia w Pawłowicach (tzw. źródełko). Będą montowane po obu stronach drogi, gdzie jest to konieczne ze względu na przekroczenie norm hałasu. Od 16 stycznia prace wykonuje firma GOMIBUD ze Skawiny na zlecenie GDDKiA. Na wykonanie zadania firma ma czas do marca 2019 roku. W pierwszej kolejności ekrany będą zabudowane w miejscach, gdzie prace można wykonać bez konieczności wycinki drzew czy kolidowania z ruchem na DK81.

Temat ekranów wzdłuż dwupasmówki w Warszowicach i Pawłowicach regularnie pojawiał się na zebraniach wiejskich. Już w 2011 roku mieszkańcy Warszowic zwracali się do wójta gminy z prośbą o pomoc w związku z hałasem powodowanym przez coraz większy ruch samochodowy. Problem przybrał na sile w momencie uruchomienia w Warszowicach centrum logistycznego, a co za tym idzie - zwiększenia ruchu samochodów ciężarowych.

Pawłowice, Warszowice, DK81, WIślanka, ekrany
Wzdłuż drogi krajowej nr 81 są stawiane nowe ekrany akustyczne. · fot.


W 2012 GDDKiA wykonywała dokumentację projektową, którą konsultowano z mieszkańcami. Najwięcej kontrowersji pomysł zabudowy ekranów powodował w Pawłowicach. Podczas spotkania zorganizowanego z mieszkańcami sołectwa w 2013 r., przez ówczesnego przewodniczącego rady gminy Franciszka Dziendziela, głosy za- i przeciw budowie ekranów rozłożyły się mniej więcej po połowie. W związku z tym gmina wnioskowała do GDDKiA o wykonywanie zadania etapami: I i II etap w Warszowicach i III w Pawłowicach oraz budowę dróg gospodarczych za ekranami po obu stronach dwupasmówki. Przez kilka lat nieustannego monitorowania tematu przez gminę, inwestycja nie mogła dojść do skutku z uwagi na brak środków w budżecie GDDKiA.

O tym, jak dokładnie będzie realizowane zadanie, w których miejscach pojawią się ekrany i jakiego będą rodzaju, przedstawiciele urzędu dowiedzieli się dopiero 12 stycznia, podczas spotkania z pełnomocnikiem reprezentującym wykonawcę i inwestora. Kilka dni później, 17 stycznia, wójt Franciszek Dziendziel zwołał zebranie z zainteresowanymi mieszkańcami Pawłowic. Wnioski mieszkańców dotyczące zmian w prowadzonej inwestycji przekazano do GDDKiA. Dotyczą one m.in. zamiany ekranu pełnego na przezroczysty i zrezygnowania z ekranów przy siedzibach firm. W ramach trwającego właśnie zadania zostanie również poprawiona nawierzchnia drogi gospodarczej na odcinku od ul. Spacerowej do ul. Szybowej w Pawłowicach. Gmina wnioskowała o budowę podobnej drogi po drugiej stronie dwupasmówki.

new / pless.pl, źródło: UG Pawłowice

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA