Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 26 stycznia 2018
  • wyświetleń: 1415

[ZDJĘCIA] 73. rocznica Marszu Śmierci - obchody w Pawłowicach

W sobotę, 20 stycznia, odbył się VII Rajd Pamięci szlakiem ewakuacji więźniów oświęcimskich, którzy w 1945 roku przeszli tzw. Marsz Śmierci z Oświęcimia do Wodzisławia Śląskiego. Dzień wcześniej, odbyły się powiatowe obchody upamiętniające tamte wydarzenia.

73. rocznica Marszu Śmierci - obchody w Pawłowicach - 19-20.01.2018 · fot.


Po raz siódmy radliński oddział PTTK z inicjatywy Jana Stolarza postanowił pokonać trasę, którą przeszli więźniowie oświęcimscy. Co roku samorząd pawłowicki spotyka się grupą, aby wspólnie oddać hołd ofiarom. Wójt gminy Franciszek Dziendziel wraz z przewodniczącym Rady Gminy Aleksandrem Szymurą, członkiem zarządu rady powiatu pszczyńskiego Grzegorzem Nogłym, przedstawicielami radnych i sołtysów, harcerzami, uczniami, nauczycielami oraz kilkunastoosobową grupą uczestników rajdu złożyli kwiaty i zapalili znicze na pomniku ku pamięci 19 ofiar wydobytych z wagonów kolejowych w styczniu 1945 roku, znajdującym się przy kościele św. Jana Chrzciciela w Pawłowicach.

Po oddaniu hołdu ofiarom, wszyscy przeszli trasę Marszu Śmierci, ulicą Wodzisławską w Pawłowicach do pomnika upamiętniającego powitanie Wojsk Polskich w 1922 roku w Bziu, gdzie czekali przedstawiciele miasta Jastrzębie - Zdrój z prezydent Anną Hetman. Również w tym miejscu wspólnie uczczono pamięć o tragicznych wydarzeniach sprzed siedemdziesięciu trzech lat. Pan Jan Stolarz wraz ze swoją grupą piechurów poszli dalej, aby dokończyć marsz w Wodzisławiu Śląskim.

Dzień wcześniej, w piątek, 19 stycznia przy pomniku na pawłowickim cmentarzu złożono kwiaty i zapalono znicze w ramach powiatowych obchodów 73. rocznicy Marszu Śmierci. Pamięć ofiar uczcili wójt Franciszek Dziendziel, dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty Jan Figura, Grzegorz Nogły - przedstawiciel zarządu powiatu, kombatanci oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Pawłowicach. Członkowie pszczyńskiego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego oddali salwę honorową. Kwiaty złożono również na nagrobku ku czci rodaków zastrzelonych w 1943 r. na posterunku w Pawłowicach.

Kontynuacją obchodów było spotkanie w środę, 24 stycznia, z Jerzym Klistałą, autorem książek historycznych, synem więźnia oświęcimskiego, który zginął w obozie. W Gminnej Bibliotece Publicznej w Pawłowicach z gościem spotkała się młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Pawłowicach.

new / pless.pl, źródło: UG Pawłowice

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA