pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 2 lutego 2018
  • 12 lutego 2018
  • wyświetleń: 11042

W Pszczynie odbęda się spotkania dotyczące dotacji do fotowoltaiki

Za nami:

W lutym w gminie Pszczyna odbędą się spotkania dotyczące montażu, z bezzwrotną dotacją, instalacji odnawialnych źródeł energii (OZE), takich jak: instalacje fotowoltaiczne, kolektorów słonecznych oraz pomp ciepła dla mieszkańców naszej gminy.

Panele, kolektory słoneczne
W Pszczynie odbęda się spotkania dotyczące dotacji do fotowoltaiki. · fot.


W marcu gmina Pszczyna wystąpi z wnioskiem o dofinansowanie zadania pn. "Inteligentne zarządzanie energią poprzez budowę instalacji odnawialnych źródeł energii w budynkach mieszkalnych mieszkańców Gminy Pszczyna", co nie jest jednoznaczne z przyznaniem środków finansowych na realizację ww. projektu.

- Czy warto się tym zainteresować? Jak najbardziej! Przecież odnawialne źródła energii to przede wszystkim duże oszczędności dla naszych domowych budżetów - argumentuje skorzystanie z tego rozwiązania Urząd Miejski w Pszczynie.

Skąd pomysł na przystąpienie do realizacji projektu polegającego na umożliwieniu mieszkańcom pozyskania dofinansowania na montaż odnawialnych źródeł energii? - Po spotkaniu z przedstawicielami firmy zajmującej się wdrażaniem tego programu, stwierdziłem, że może to być bardzo dobra propozycja dla wielu mieszkańców gminy Pszczyna - uważa burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol - Korzyści są widoczne na pierwszy "rzut oka". Przede wszystkim projekt umożliwi zminimalizowanie kosztów energii elektrycznej, ogrzewania budynku, ciepłej wody, które przecież ponosi każde gospodarstwo domowe. Ponadto nie możemy zapominać o tym, że takie urządzenia zdecydowanie zmniejszą emisję CO2, co poprawi jakość powietrza w gminie Pszczyna.

Bardzo nowoczesnym i szybko rozwijającym się odnawialnym źródłem energii (OZE) jest fotowoltaika. Czym tak naprawdę jest fotowoltaika? W skrócie to technologia pozwalająca na zamianę energii słonecznej w prąd elektryczny, który ma wszechstronne zastosowanie, na przykład: oświetlenie, grzanie czy chłodzenie. Odbywa się to poprzez umieszczenie w miejscach eksponowanych na światło słoneczne (dach, grunt) specjalnych paneli fotowoltaicznych.

Urząd Miejski przedstawia siedem podstawowych zalet używania takich rozwiązań: - Pierwsza z nich to brak problemu z dostępnością do światła słonecznego. Wśród pozostałych należy wymienić: brak negatywnego wpływu na środowisko, możliwość budowy instalacji w różnych miejscach, działanie latem i zimą, długą żywotność (ponad 30 lat), niewielkie koszty eksploatacji oraz wysokie oszczędności finansowe.

- Fotowoltaika staje się nowoczesną, modną, a przede wszystkim ekologiczną alternatywą zasilania w energię elektryczną. Daje znaczną niezależność od sieci energetycznej oraz wysokie oszczędności, w końcu większość urządzeń w gospodarstwie domowym jest zasilana energia elektryczną - tłumaczy Zenon Sobowiec, kierownik Projektu OZE w firmie Novista. - Na spotkaniach z mieszkańcami zostaną przedstawione zasady działania poszczególnych instalacji i urządzeń, możliwości montażu oraz kwestie dotyczące uczestnictwa w projekcie.

Urząd Miejski w opublikowanym zaproszeniu zapewnia, że stopa zwrotu wydatków na inwestycję jest bardzo wysoka. - W zależności od wielkości instalacji i dofinansowania zwrot kosztów powinien zawrzeć się w okresie od półtora roku do trzech lat - przekonuje.

Harmonogram spotkań:

12 lutego, godz. 16.30
Urząd Miejski w Pszczynie, ul. Rynek 2 (Duża Sala Obrad im. ks. Piotra Skargi)

13 lutego, godz. 16.30
OSP Łąka, ul. Turystyczna 28

15 lutego, godz. 16.30
OSP Jankowice, ul. Kasztanowa 9

19 lutego, godz. 16.30
OSP Piasek, ul. Katowicka 63

Szczegółowe informacje związane z projektem są dostępne pod numerem telefonu - 500-096-461

new / pless.pl, źródło: UM Pszczyna

REKLAMA

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.