Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 19 lutego 2018
  • 21 lutego 2018
  • wyświetleń: 8920

Centrum Dializa odpowiada radnym powiatowym ws. szpitala

W ubiegłym tygodniu na łamach portalu pless.pl opublikowaliśmy artykuł dotyczący szpitala w Pszczynie oraz negatywnego stanowiska Rady Powiatu w sprawie ograniczenia przez placówkę zakresu udzielanych świadczeń zdrowotnych. Po emisji na redakcyjną skrzynkę otrzymaliśmy oświadczenie spółki Centrum Dializa.

szpital, korfantego, wodna wieża
Szpital w Pszczynie · fot.


Końcem stycznia radni powiatowi podjęli uchwałę, w której wyrazili negatywne stanowisko wobec braku przekazania w odpowiednim terminie przez Centrum Dializa informacji o ograniczeniu przez szpital w Pszczynie udzielanych świadczeń zdrowotnych w obszarach lekarska ambulatoryjna opieka rehabilitacyjna i świadczenia w zakresie endokrynologii. Równocześnie wezwali zarządcę placówki do podjęcia działań w celu ponownego uzyskania przez Szpital w Pszczynie kontraktu na świadczenia zdrowotne w tych obszarach.

Teraz, po publikacji artykułu "Ograniczone świadczenia w szpitalu. Radni: to furtka do zerwania umowy", do stanowiska radnych odniosła się spółka Centrum Dializa.

- Poradnia nie działa, gdyż jedyny pracujący w niej lekarz postanowił skoncentrować się na prowadzeniu prywatnej działalności, a na rynku brakuje lekarzy tej specjalizacji - komentuje sytuację Witold Jajszczok, rzecznik prasowy spółki Centrum Dializa. - Poradnia rehabilitacyjna miała niezwykle niski kontrakt z NFZ w wysokości 1000 zł miesięcznie. Ponieważ prowadzimy jednocześnie poradnię ortopedyczną, to postanowiliśmy włączyć w zakres jej działania usługi świadczone wcześniej w poradni rehabilitacyjnej. Zakres usług świadczonych na rzecz pacjentów nie uległ zatem zmianie, a w związku z tym nie było powodu do występowania do Starostwa o jakąkolwiek zgodę - dodaje.

Zapewnia, że jeśli radni chcą ponownego uruchomienia poradni endokrynologicznej, to szpital zintensyfikujemy działania mające na celu znalezienie endokrynologa zainteresowanego pracą w Pszczynie i wystąpimy do NFZ z wnioskiem o zgodę na zakontraktowanie tego typu świadczeń.

- Jednocześnie zwracamy uwagę, że Centrum Dializa z własnych środków sfinansowała leczenie 630 pacjentów, mieszkańców Pszczyny i powiatu pszczyńskiego. Procedury kardiologiczne ratujące im życie kosztowały nas 12 mln zł i jak do tej pory NFZ nie uznał za stosowne zwrócić nam tych pieniędzy - opisuje sytuację rzecznik Centrum Dializa. - Warto też wiedzieć, że od 2011 roku Spółka wpłaciła do kasy powiatu 38 mln zł w postaci czynszu dzierżawnego.

Witold Jajszczok odniósł się również do sceptycznego podejścia radnych w kwestii zarządzania szpitala przez spółkę. - Nie rozumiemy stanowiska części radnych, którzy poddają w wątpliwość sens prowadzenia szpitala przez Centrum Dializa i koncentrują się na ułamku naszej działalności, a jednocześnie nie widzą wielomilionowych korzyści dla powiatu i mieszkańców, które są rezultatem zarządzania szpitalem przez Centrum Dializa - napisał w oświadczeniu.

Pełna treść pisma nadesłanego do redakcji poniżej.

Oświadczenie Centrum Dializa sp. z o.o.:

1. Poradnia endokrynologii zaprzestała działalności wbrew woli i zamierzeniom Centrum Dializa sp. z o.o. Nie zaistniała zatem sytuacja, w której byli byśmy zobowiązani do występowania o zgodę na jej likwidację. Poradnia nie działa, gdyż jedyny pracujący w niej lekarz postanowił skoncentrować się na prowadzeniu prywatnej działalności, a na rynku brakuje lekarzy tej specjalizacji.

2. Poradnia rehabilitacyjna miała niezwykle niski kontrakt z NFZ w wysokości 1000 zł miesięcznie. Ponieważ prowadzimy jednocześnie poradnię ortopedyczną, to postanowiliśmy włączyć w zakres jej działania usługi świadczone wcześniej w poradni rehabilitacyjnej. Zakres usług świadczonych na rzecz pacjentów nie uległ zatem zmianie, a w związku z tym nie było powodu do występowania do Starostwa o jakąkolwiek zgodę.

3. Skoro radni w apelu wyrażają wolę ponownego uruchomienia poradni endokrynologicznej, to my zintensyfikujemy działania mające na celu znalezienie endokrynologa zainteresowanego pracą w Szpitalu w Pszczynie i wystąpimy do NFZ z wnioskiem o zgodę na zakontraktowanie tego typu świadczeń.

Jednocześnie zwracamy uwagę, że Centrum Dializa z własnych środków sfinansowała leczenie 630 pacjentów, mieszkańców Pszczyny i powiatu pszczyńskiego. Procedury kardiologiczne ratujące im życie kosztowały nas 12 mln zł i jak do tej pory NFZ nie uznał za stosowne zwrócić nam tych pieniędzy.

Warto też wiedzieć, że od 2011 roku Spółka wpłaciła do kasy powiatu 38 mln zł w postaci czynszu dzierżawnego.

W tej sytuacji nie rozumiemy stanowiska części radnych, którzy poddają w wątpliwość sens prowadzenia szpitala przez Centrum Dializa i koncentrują się na ułamku naszej działalności, a jednocześnie nie widzą wielomilionowych korzyści dla powiatu i mieszkańców, które są rezultatem zarządzania szpitalem przez Centrum Dializa.


43-200 Pszczyna
ul. Antesa 11

tel. 32-214-83-10

Oskar Piecuch / pless.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA