Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 20 lutego 2018
  • 21 lutego 2018
  • wyświetleń: 10783

Więcej kontroli, mniej mandatów. Eko-patrol sprawdza paleniska

Od początku sezonu grzewczego, tj. od listopada 2017 roku do chwili obecnej Eko-patrole przeprowadziły ok. 300 kontroli palenisk. Strażnicy podkreślają, że przestaliśmy palić śmieciami.Kontrole przeprowadzane są w sołectwach, jak i w mieście. 60% z nich to kontrole pochodzące ze zgłoszeń mieszkańców, pozostałe 40% to inicjatywa straży miejskiej. W dwóch przypadkach ujawniono, że doszło do spalania śmieci i innych zabronionych paliw.

- Pobrano próbki do badań - w obu próbkach wykryto niedozwolone materiały spalane w piecach. Pierwsza sytuacja zakończyła się postępowaniem mandatowym, natomiast w drugiej toczy się postępowanie zmierzające do skierowania wniosku o ukaranie do sądu - mówi Artur Krzyżaniak, komendant straży miejskiej w Pszczynie.

Artur Krzyżaniak, komendant straży miejskiej
Artur Krzyżaniak, komendant straży miejskiej w Pszczynie podczas zebrań sprawozdawczych w gminie mówi o kontrolach Eko-patroli · fot.


W sezonie grzewczym 2016/2017 przeprowadzono 328 kontroli i wystawiono 32 mandaty. Dla porównania w bieżącym sezonie grzewczym - do dnia 31 stycznia 2018 roku przeprowadzono 300 kontroli i wystawiono 8 mandatów.

Kontrole palenisk w sezonie 2017/2018:
  • sołectwa - 137,
  • miasto - 150,
  • przedsiębiorstwa - 13,
  • mandaty - 6,
  • pouczenia - 14,
  • próbki - 2.


- Można pokusić się o stwierdzenie, że sytuacja w porównaniu z rokiem ubiegłym uległa poprawie. Spadła znaczna ilość miejsc, w których ujawniono spalanie śmieci. Problemem pozostaje fakt złej jakości paliwa dopuszczonego do obrotu (duże zadymienie podczas rozpalania) - mówi komendant straży miejskiej w Pszczynie.

protokół kontroli palenisk, straż miejska, kontrol
Strażnicy miejscy w bieżącym sezonie grzewczym skontrolowali 300 palenisk · fot.


Warto dodać, że od przyszłego sezonu grzewczego będą obowiązywać nowe normy dotyczące spalanego w piecach węgla. Projekt nowelizacji ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliwa trafił już pod obrady rządu. Z punktów sprzedaży węgla ma zniknąć całkowicie węgiel najgorszej jakości, czyli muły i flotokoncentraty. Jest to przełom w polskim ustawodawstwie: od chwili wejścia w życie ustawy, klient przyjeżdżający do punktu sprzedaży będzie wiedział, jakie paliwo kupuje. Sprzedawcy będą mieli obowiązek podania szczegółowych danych na temat kupowanego paliwa.

- Apeluję, żeby wziąć dokument potwierdzający, co Państwo kupili i gdzie. Być może, w myśl ustawy, będziemy mieli uprawnienia rozszerzone o kontrole składów opałowych. Dlatego proszę, żebyście mieli dokumenty, gdzie kupiliście opał - apeluje Artur Krzyżaniak.

piec
Od przyszłego sezonu grzewczego będą obowiązywać nowe normy dotyczące spalanego w piecach węgla · fot.


Kontrole potrwają do końca sezonu grzewczego, przynajmniej do miesiąca kwietnia. W skład Eko-patroli wchodzi 6 przeszkolonych i certyfikowanych funkcjonariuszy. Strażnicy prowadzą również cykliczne prelekcje w szkołach i przedszkolach dla najmłodszych na temat smogu i występujących zagrożeń.

BM / pless.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA