Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 21 lutego 2018
  • 23 lutego 2018
  • wyświetleń: 12985

Cudzoziemcy wypełniają lukę na pszczyńskim rynku pracy

Niemal 70 przedsiębiorców z powiatu pszczyńskiego wzięło udział w spotkaniu informacyjnym na temat zatrudniania obywateli innych państw. Tylko w ubiegłym roku w powiecie pszczyńskim wydano ponad 16 tysięcy oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi.

Szkolenie dla przedsiębiorców - 19.02.2018 · fot.


- Nasz powiat ma jeden z najwyższych wskaźników przedsiębiorczości w województwie śląskim oraz jeden z niższych poziomów bezrobocia. To pokazuje, co dzieje się na rynku pracy. Obcokrajowcy chętnie podejmują u nas pracę, a przedsiębiorcy chętnie ich zatrudniają. W ub. roku zarejestrowaliśmy ponad 16 tys. oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi złożonych przez pracodawców z powiatu pszczyńskiego. W tym roku do połowy lutego wydaliśmy już 1622 oświadczenia - mówi starosta pszczyński, Paweł Sadza.

Największą grupą cudzoziemców zatrudnianą w naszym powiecie są obywatele Ukrainy, następnie Gruzji, Mołdawii i Białorusi. Bernadeta Sojka-Jany, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Pszczynie podkreśla, że cudzoziemcy nie zabierają pracy mieszkańcom naszego powiatu, a wypełniają lukę.

- Gdyby nie obywatele Ukrainy, brakowałoby nam pracowników. Obecna sytuacja na rynku umożliwia naszym mieszkańcom podjęcie pracy. Cudzoziemcy są wielką pomocą zwłaszcza w pszczyńskich zakładach przetwórczych, w których brakuje rąk do pracy i nie ma wystarczającego zainteresowania ofertami dla pracowników fizycznych - podkreśla.

Powiatowy Urząd Pracy w Pszczynie zaprosił przedstawicieli Placówki Straży Granicznej z/s w Bielsku-Białej, Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Urzędu Skarbowego w Pszczynie, którzy podczas spotkania informacyjnego z przedsiębiorcami przedstawili wszelkie informacje na temat zmian w przepisach dotyczących zatrudniania obywateli innych państw.

W szkoleniu wzięli udział zarówno pracodawcy, którzy zatrudniają już cudzoziemców, ale również tacy, którzy chcą to zrobić. Przedsiębiorców interesowały głównie kwestie rozliczeń z Urzędem Skarbowym, ale także obowiązków, które ciążą na nich po wejściu w życie nowych przepisów.

new / pless.pl, źródło: Powiat

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA