O rządowym programie poinformował w czwartek, podczas specjalnej konferencji prasowej, premier Mateusz Morawiecki. - W domu nieocieplonym trzeba średnio 4-5 ton węgla na sezon. Tymczasem po modernizacji jest to około dwóch ton, czyli dwa razy mniej. Walka o czyste powietrze jest dla naszego rządu jednym z priorytetów - mówił na konferencji Morawiecki.
Konferencja była m.in. odpowiedzią na wtorkowy wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, z którego wynika, że że Polska naruszyła unijne prawo w dziedzinie jakości powietrza. Pisaliśmy o tym w artykule Wyrok Trybunału UE: Polska złamała przepisy dotyczące jakości powietrza.
Rządowy, pilotażowy program skierowany jest tylko dla miejscowości poniżej 100 tysięcy mieszkańców. Dzięki temu na liście powinna znaleźć się Pszczyna. Dla naszego miasta to duża szansa, gdyż rząd przeznaczy na termomodernizację w sumie 750 mln zł, co daje średnią 34 mln na jedną miejscowość. Czy tyle dostanie Pszczyna? Okaże się to wkrótce, kiedy zostaną przedstawione szczegóły projektu.
Program termomodernizacji obejmie budynki jednorodzinne, w których mieszkają najubożsi. Państwo ma finansować termomodernizację w 70 procentach, resztę ma dołożyć samorząd. Pierwszym miastem, objętym programem, ma być małopolska Skawina.
Zobacz także - Smog w Pszczynie
UOKiK zbadał maski antysmogowe. Prawie połowa nie przeszła testów
Jutro, 9:00 - 15:00
Urzędnicy pomogą mieszkańcom uzyskać dofinansowanie
Gorący temat
Kolejny etap dofinansowania do wymiany starych kotłów w Pszczynie
[ZDJĘCIA] Smog nie odpuszcza. Nadal bardzo zła jakość powietrza
Pogorszyła się jakość powietrza - duże zanieczyszczenie i smog
Gorący temat
Dron sprawdza czym palimy. Kontrole na terenie gminy Pszczyna
W Goczałkowicach trwa wymiana kotłów węglowych
mot / pless.pl