Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 14 marca 2018
  • wyświetleń: 3626

Nowa książka poświęcona miejscom pamięci w powiecie pszczyńskim

12 marca w sali sesyjnej pszczyńskiego starostwa odbyła się promocja kolejnej książki wydanej w ramach Biblioteczki Ziemi Pszczyńskiej. Monografia poświęcona została miejscom pamięci stanowiącym część składową naszej kultury, które zdaniem autorki należy zachować dla przyszłych pokoleń.

Promocja książki w ramach Biblioteczki Ziemi Pszczyńskiej - 12.03.2018 · fot.


Autorką książki "Tradycja i tożsamość na rzecz zrównoważonego rozwoju. Genius loci wielokulturowej ziemi pszczyńskiej w przestrzeni sacrum i profanum" jest dr Natalia M. Ruman. To już 13. publikacja w ramach Biblioteczki Ziemi Pszczyńskiej - cenionej przez miłośników lokalnej historii serii, której inicjatorem i wydawcą jest Starostwo Powiatowe w Pszczynie.

- Przed kilkunastu laty zrodziła się idea biblioteczki po to, aby wydawać utwory, które powstają na terenie Pszczyny i jej okolic. Dr Natalia Ruman napisała pracę, która zawiera bardzo trudne połączenie pewnej idei i sentencji. Bardzo się cieszę, że naszą bibliotekę wzbogaca praca o tak dużym bagażu naukowym - mówił otwierając wydarzenie wicestarosta Krystian Szostak.

Monografia poświęcona została miejscom pamięci, refleksji nad dziedzictwem kulturowym, pozostałości materialnej i duchowej, które zdaniem autorki należy zachować dla przyszłych pokoleń, ponieważ stanowią część składową naszej kultury.

- Ta publikacja przede wszystkim skupia w sobie genius loci - to "miejsce magiczne", które związane jest z danym terytorium. Tak utrzymany duch miejsca, przestrzeni sacrum i osobno duch miejsca, przestrzeni profanum. W naszym mieście możemy zaobserwować połączenia tych dwóch sfer. Dlatego, że łączymy przeszłość, teraźniejszość i przyszłość - podkreślała dr Natalia Ruman.

W spotkaniu z autorką udział wzięli m.in. wicestarosta Krystian Szostak, zastępca burmistrza Pszczyny, Barbara Sopot-Zembok oraz uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie.

new / pless.pl, źródło: Powiat

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA