Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 21 marca 2018
  • 1 kwietnia 2018
  • wyświetleń: 2298

Spotkanie poświęcone postaci Karola Holeksy w Starostwie Powiatowym

Za nami:

Kandydaci do XXIV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, Jan Franek i Bartosz Rybak serdecznie zapraszają na spotkanie poświęcone postaci Karola Holeksy, filozofa, dziennikarza, posła na Sejm I kadencji (1922-1927), które odbędzie się 5 kwietnia o godzinie 17.00 w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Pszczynie.

Karol Holeksa urodził się w 1886 r w Brennej natomiast zmarł w 1968 r w Krakowie. Pochodził z katolickiej rodziny. Już w bardzo młodym wieku stał się jednym z przywódców Chrześcijańskiego Ruchu Robotniczego na Śląsku. Dobrze radził sobie w roli dziennikarza. Studiował filozofię i prawo na UJ w Krakowie. W wieku 26 lat został wybrany na prezesa Polskiego Związku Zawodowego Chrześcijańskich Robotników. W latach 1922-1927 sprawował mandat na Sejm I kadencji.

Po zamachu majowym, na pierwszym posiedzeniu wygłosił te słowa: "Dalecy jesteśmy od tego aby tę trybunę zamienić na sąd, a Wysoką izbę powołać na sędziów tragicznych wypadków majowych(...)".

new / pless.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA