Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 22 marca 2018
  • wyświetleń: 5491

[ZDJĘCIA] Przed Urzędem Gminy postawiono rzeźby siedmiu aniołów

Siedem monumentalnych aniołów, z których największy ma siedem metrów wysokości, stanęło przy pawłowickim rynku. Rzeźby pojawiły się 21 marca i mają ozdabiać Pawłowice do 20 maja.

Rzeźby przed Urzędem Gminy w Pawłowicach - 21.03.2018 · fot.


Wystawa plenerowa z rzeźbami Michała Batkiewicza trafiła do Pawłowic prosto z Żor. Zanim anioły ruszą w dalszą drogę, ozdabiając kolejne przestrzenie, na dwa miesiące zatrzymają się u nas. Siedem aniołów ma symbolizować siedem cnót głównych: pokorę, hojność, czystość, miłość, umiarkowanie, cierpliwość, gorliwość i pracowitość.

Rozmieszczone wokół kamienie są natomiast nawiązaniem do trwającego blisko 27 lat pontyfikatu Jana Pawła II, któremu artysta zadedykował swoją pracę. Inicjatorem upowszechnienia dzieł Michała Batkiewicza w Pawłowicach i okolicy jest Lech Wietrzyk - żorski przedsiębiorca i miłośnik sztuki oraz komisarz wystawy, który na własny koszt zorganizował tę wyjątkową wystawę plenerową.

Michał Batkiewicz urodził się w 1957 r. w Nowym Targu. Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenera w Zakopanem oraz studia na wydziale rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Pracę dyplomową przygotował w pracowni prof. Mariana Koniecznego (autora m. in. Warszawskiej Nike). Batkiewicz jest autorem wielu monumentalnych realizacji, wykonał m. in. w skali 1:3 replikę drewnianego kościoła polichromowanego i złoconego ołtarza Wita Stwosza z Kościoła Mariackiego w Krakowie dla Kościoła św. Jana Kantego w Chicago w USA. Jego rzeźby plenerowe i pomniki znajdują się w Hamburgu (Niemcy), Buenos Aires (Argentyna), Tolido (USA), Turynie i Nichelinie (Włochy), Komarnie (Słowacja) a także w Polsce: Warszawie, Radomiu, Lublinie, Poznaniu, Wrocławiu. W 2003 r. otrzymał złoty medal za zasługi, przyznany przez prymasa Polski Józefa Glempa.

new / pless.pl, źródło: UG Pawłowice

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA