pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 2 kwietnia 2018
  • wyświetleń: 1725

Starostwo Powiatowe i ZS nr 3 podświetlone na niebiesko

Starostwo Powiatowe oraz Zespół Szkół nr 3 Specjalnych w Pszczynie przyłączyły się do ogólnopolskiej akcji "Świecimy na niebiesko". Kampania ma na celu zwrócenie uwagi na osoby z autyzmem.

świecimy na niebiesko
Starostwo Powiatowe podświetlone na niebiesko · fot.


Od dekaty 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu. Dzień ten rozpoczyna na całym świecie, także w Polsce, Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu, który ma zwrócić uwagę społeczeństwa na problemy i potrzeby osób z autyzmem.

2 kwietnia fundacje oraz inne organizacje na całym świecie działające na rzecz osób z autyzmem organizują globalną akcję zachęcającą do świecenia na niebiesko. Ma ona na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na to, że żyją wśród nas osoby z autyzmem.

Tegoroczna akcja "Świecimy na niebiesko" organizowana przez fundację Synapsis odbywa się pod hasłem "Przyjaźnie dla autyzmu". Podświetlenie budynku, ubranie się na niebiesko czy zmiana na niebieskie tła w zdjęciu profilowym na portalu społecznościowym ma być wyrazem solidarności z osobami, które mają autyzm oraz z ich rodzinami. Kolor niebieski ma być dla nich nadzieją na lepsze życie. W ubiegłych latach na niebiesko rozbłysły największe miasta świata i najsłynniejsze budynki m.in. Opera w Sydney czy Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. Podobnie będzie i w tym roku.

Do tegorocznej akcji włączy się także Starostwo Powiatowe w Pszczynie oraz Zespół Szkół nr 3 Specjalnych. Starostwo w barwach nadziei można oglądać już od piątku, zaś szkoła zostanie podświetlona w poniedziałek.

starostwo
Starostwo Powiatowe podświetlone na niebiesko · fot.


Czym jest autyzm?

Jak podaje fundacja Synapsis, która od prawie 30 lat prowadzi diagnozę oraz terapię dzieci, młodzieży, a także dorosłych osób z autyzmem, zaburzenia ze spektrum autyzmu są obecnie diagnozowane u 1 na 100 dzieci (w USA statystyki pokazują 1:88, w Polsce brak dokładnych danych, ale mówi się, że może to być 1:150 dzieci).

Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka. Jego objawy widoczne są w zakresie relacji społecznych, komunikowania się z innymi, zabawie i często także w sztywnych wzorach zachowań. Pierwsze symptomy autyzmu pojawiają się bardzo wcześnie, widoczne są przed ukończeniem przez dziecko 3. roku życia, a nawet wcześniej.

Choć autyzm można zdiagnozować już u bardzo małych dzieci, często diagnozuje się go również u nastolatków, a nawet osób dorosłych. Aktualnie używa się określenia spektrum zaburzeń autyzmu, które obejmuje zarówno autyzm, jak i zespól Aspergera oraz całościowe zaburzenia rozwojowe.

Zdecydowana większość Polaków (85 proc.) słyszała o autyzmie, z osobą nim dotkniętą zetknęło się - choćby za pośrednictwem mediów - 62 proc. osób, jednak znajomość cech najbardziej typowych dla autyzmu nie jest powszechna - wynika z badania ankietowego CBOS.

Badanie pokazało, że w opinii publicznej autyzm najczęściej kojarzony jest z trudnościami w nawiązywaniu kontaktu z drugą osobą (53 proc.), z problemami w komunikacji - mowie, porozumiewaniu się (50 proc.). Trochę rzadziej z zaburzeniem tym ankietowani łączą trudności z rozpoznawaniem emocji (39 proc.) czy też unikaniem kontaktów z ludźmi, wycofaniem (37 proc.).

ab, źródło: Powiat

REKLAMA

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.