Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 9 kwietnia 2018
  • wyświetleń: 1257

Z młodymi internautami o bezpieczeństwie w sieci

Liczba chętnych, którzy chcą uzupełnić swoją wiedzę na temat cyberprzemocy stale wzrasta. Szczególnie o taką fachową poradę zgłaszają się do policjantów nauczyciele i pedagodzy szkolni. Zarówno specjaliści zajmujący się zwalczaniem przestępczości wśród nieletnich, dzielnicowi, jak i profilaktyk, regularnie uczestniczą w szkolnych spotkaniach chcąc przybliżyć młodym internautom problem zagrożeń w sieci i związanych z tym konsekwencji. W dobie wszechobecnej elektroniki i narastającej agresji, zmagania o uzdrowienie norm społecznych wśród młodzieży będą jednak długie i skomplikowane.

Kobiór, młodzież, policja, profilaktyka
Z młodymi internautami o bezpieczeństwie w sieci · fot.


Ostatnio mundurowi z pszczyńskiej komendy gościli u uczniów z Kobióra. Poruszyli m.in. zjawisko cyberprzemocy, narkomanii i demoralizacji. Młodzież najbardziej zainteresowały jednak porady na temat agresji stosowanej przy użyciu mediów elektronicznych i związanych z tym konsekwencji. W trakcie zajęć, policjanci omówili wszystkie formy i przejawy tego negatywnego zjawiska. Starali się wykształcić wśród uczniów prawidłowe reakcje w sytuacjach zagrożenia w sieci i wypracowania u nich zachowań umożliwiających im uniknięcie konfliktu z prawem.

Cyberprzemoc, która przejawia się w SMS-ach i e-mailach o obraźliwej treści, przede wszystkim w formie wyzywania, straszenia, poniżania w internecie lub przy użyciu telefonów komórkowych, coraz częściej dotyka młodych ludzi. Podczas wykładu uczniowie dowiedzieli się, że używanie komunikatorów internetowych w celu dręczenia innych osób, tworzenie witryn internetowych, czy wpisów na forach dyskusyjnych, określane jest jako bardziej drastyczna forma cyberprzemocy. Uczniowie poznali też inną postać tego przestępstwa, jaką jest robienie zdjęć komórkami, rejestrowanie filmów i późniejsze udostępnianie ich w internecie bez zgody osoby nagrywanej.

Kobiór, młodzież, policja, profilaktyka
Z młodymi internautami o bezpieczeństwie w sieci · fot.


Przy okazji spotkania policjanci omówili także konsekwencje prawne i zdrowotne związane z używaniem przez młodzież alkoholu, dopalaczy, tytoniu i narkotyków. Przypomnieli zasady bezpiecznego zachowania się w sytuacjach zagrożenia, a także bezpieczeństwa w szkole, w domu i na podwórku. Nie zapomniano także poruszyć tematu bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów na drodze.

aka / pless.pl, źródło: KPP Pszczyna

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA