pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 15 kwietnia 2018
  • 22 kwietnia 2018
  • wyświetleń: 5415

[WIDEO] Piękny spot przypominający historyczne dzieje Ziemi Pszczyńskiej

Przy okazji wystawy "Orzeł Czarny. Orzeł Biały. Ziemia Pszczyńska 1914-1922. W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości" Muzeum Zamkowe w Pszczynie stworzyło niezwykły spot łączący przeszłość w teraźniejszością. Zachęcamy do jego obejrzenia, a także odwiedzenia ekspozycji!W 2018 r. mija setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji Muzeum Zamkowe w Pszczynie przygotowało wystawę czasową poświęconą dziejom ziemi pszczyńskiej w okresie od 1914 do 1922. Prezentowana jest w budynkach dawnych Stajni Książęcych w Pszczynie - Wozowni i Młynie. Lata 1914-1922 to dla Górnoślązaków czas śmierci, przemocy i biedy, ale również nadziei, ambitnych planów i marzeń o lepszej przyszłości.

Chcesz się dowiedzieć, jak doszło do tego, że w ciągu ośmiu lat ziemia pszczyńska stanowiąca wschodni fragment potężnego cesarstwa niemieckiego stała się częścią odrodzonej po 123 latach Polski? Dlaczego przystąpienie Niemiec do I wojny światowej zainicjowało ten proces? Jaką rolę odegrali w tym książęta pszczyńscy, a jaką zwykli mieszkańcy? Muzeum Zamkowe w Pszczynie zaprasza do odbycia niezwykłej podróży sto lat wstecz.

- Obejrzyj archiwalne dokumenty, zdjęcia i filmy, niektóre po raz pierwszy prezentowane. Odkryj, jakie ważne decyzje dla dziejów świata i Polski zapadały w pszczyńskim zamku w trakcie I wojny światowej. Poznaj historię pszczyńskich powstańców - ich wspomnienia, pamiątki, stroje. Już od 27 kwietnia zapraszamy do Stajni Książęcych w Pszczynie na wyjątkową wystawę "Orzeł Czarny. Orzeł Biały. Ziemia Pszczyńska 1914-1922. W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości" - czytamy w zaproszeniu na wystawę.

Wydarzenia towarzyszące wystawie:
  • Oprowadzanie kuratorskie
  • Oprowadzanie w języku migowym
  • Wykłady otwarte w ramach Studium muzealnego
  • Pokaz filmów - Tajemnica telegramu Zimmermanna, Wojna cesarzy zrealizowanych w ramach cyklu Sensacje XX wieku
  • Spacer edukacyjny: Stajnie Książęce w Pszczynie oraz Muzeum Militarnych Dziejów Śląska w Pszczynie
  • Zajęcia edukacyjne dla dzieci


Organizatorem jest Muzeum Zamkowe w Pszczynie. Wystawa zorganizowana została przy współpracy Archiwum Państwowego w Katowicach Oddział w Pszczynie.

Muzeum Zamkowe

43-200 Pszczyna
ul. Brama Wybrańców 1

tel. 032 2103037
tel. 032 4490888

BM / pless.pl

REKLAMA

Komentarze