Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 28 maja 2018
  • 29 czerwca 2018
  • wyświetleń: 15142

Mieszkańcy osiedla odrzucili trzy warianty zmiany organizacji ruchu

W czwartek (28 czerwca) na osiedlu Daszyńskiego odbyło się zebranie dotyczące zmiany organizacji ruchu. Mieszkańcy odrzucili wszystkie warianty przygotowane przez firmę The Golden Age Sp. z o.o. Następnie sami złożyli pojedyncze propozycje, które mają wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa.

Tęcza, osiedle Daszyńskiego
Osiedle Daszyńskiego w Pszczynie · fot.


Temat uspokojenia ruchu samochodowego na osiedlu Daszyńskiego pojawia się najczęściej podczas prac remontowych na biegnącej w sąsiedztwie DK-1. Wówczas kierowcy samochodów, głównie jadących w stronę Katowic lub Oświęcimia, skracają sobie trasę i czas przejazdu, wjeżdżając na uliczki osiedlowe. Jak sygnalizują mieszkańcy, wielu kierowców nie zwraca uwagi na obowiązujące tutaj przepisy - wymuszają pierwszeństwo na skrzyżowaniach i przekraczają dozwoloną prędkość. Z racji tego, że część uliczek jest ślepa nierzadko gubią się też w osiedlowych zakamarkach.

Choć wprowadzona wcześniej zasada "prawej ręki" zmniejszyła liczbę nieprzyjemnych zdarzeń drogowych, to mieszkańcy osiedla nadal szukają rozwiązania, które sprawi, że będą czuć się przede wszystkim bezpiecznie jako piesi. Tu warto odnotować, że obecnie chodniki znajdują się tylko przy budynku jednej szkoły. W fazie projektowej jest również budowa traktu pieszego na całej długości ulicy Konopnickiej.

Zimą wniosek o dokonanie analizy możliwości wprowadzenia "strefy zamieszkania" z jednoczesnym wyznaczeniem miejsc postojowych na terenie naszego osiedla złożył radny Maciej Stieber. W piśmie skierowanym do burmistrza poprosił o zastosowanie rozwiązań mających na celu spowolnienie ruchu samochodowego poprzez instalację szykan, gazonów, progów zwalniających lub innych metod.

W odpowiedzi na ten wniosek burmistrz Dariusz Skrobol zapowiedział, że w tym roku zostanie zlecone opracowanie projektu zmiany organizacji ruchu na terenie osiedla Daszyńskiego, z uwzględnieniem elementów uspokojenia ruchu. Częścią tych działań mają być konsultacje z mieszkańcami osiedla. Przeprowadza je firma Golden Age z Warszawy. Gmina zapłaci za usługę 5227,50 zł.

Podczas pierwszego zebrania mieszkańcy poznali dwa wariantyPo raz pierwszy mieszkańcy spotkali się z przedstawicielem firmy w środę, 30 maja w Szkole Podstawowej nr 4 im. Józefa Pukowca. Zaproponowano dwie możliwości rozwiązania problemów. Jeden z nich polega na postawieniu liniowych i wyspowych progów zwalniających między skrzyżowaniami, co miałoby skłonić kierowców do wolniejszej jazdy między zabudowaniami.

Daszyńskiego, organizacja ruchu, wariant 1
I wariant zmiany organizacji ruchu na os Daszyńskiego


Druga propozycja zakłada przemodelowanie organizacji ruchu podczas ograniczenie niektórych dróg wyłącznie do jazdy w jednym kierunku. I tak ulica Słowackiego na całej długości umożliwiałaby jedynie jazdę w kierunku południowym, tj. od ulicy Męczenników Oświęcimskich do ulicy Morcinka, ulica Konopnickiej natomiast byłaby jednokierunkowa od szkoły (skrzyżowanie z ulicą Krasińskiego) do ul. Męczenników Oświęcimskich (na pozostałym odcinku byłaby dwukierunkowa). Ulica Mickiewicza również byłaby częściowo jednokierunkowa, od ulicy Morcinka do ulicy Krasińskiego. W tym wariancie zamontowanych byłoby także kilka progów (na ulicy Lema, Morcinka oraz Konopnickiej). W tej opcji zakłada się także budowę szykan poprzez wyznaczenie miejsc parkingowych wzdłuż ulicy Słowackiego.

Daszyńskiego, organizacja ruchu, 2 wariant
II wariant zmiany organizacji ruchu na os Daszyńskiego


Podczas zebrania oba warianty zostały poddane wstępnemu głosowaniu. Wówczas większość obecnych opowiedziało się za drugą propozycją (z ulicami jednokierunkowymi). W związku z obecnymi warunkami już w analizie wykluczono możliwość wyznaczenia strefy zamieszkania oraz wprowadzenia ruchu jednokierunkowego na ulicy Słowackiego na odcinku od ulicy Morcinka do DK-1.

Po spotkaniu pojawiła się również dodatkowa opcja. Polega ona na uspokojeniu ruchu poprzez zastosowanie szykan, lecz bez zmiany kierunków ruchu. W tym przypadku jednokierunkowy zostaje tylko fragment ulicy Słowackiego od ulicy Lema w kierunku ulicy Morcinka.

Daszyńskiego, organizacja ruchu, 3 wariant
III wariant zmiany organizacji ruchu na os Daszyńskiego


Do pobrania: Projekt Stałej Organizacji Ruchu dla Osiedla Daszyńskiego w Pszczynie (Analiza Wariantowa)

Podczas drugiego zebrania odrzucono wszystkie warianty28 czerwca w budynku Szkoły Podstawowej nr 4 w Pszczynie odbyło się kolejne zebranie poświęcone zmianie organizacji ruchu. Wzięło w nim udział około 60 mieszkańców. Po gorącej debacie obecni odrzucili wszystkie trzy propozycje dotyczące zmiany organizacji ruchu. Następnie w formie wolnych wniosków zaproponowali, aby: wprowadzić wyspowy próg zwalniający na ulicy Konopnickiej w pobliżu skrzyżowania z ulicą Morcinka, zamontować podobny próg na ulicy Słowackiego, również przed skrzyżowaniem z ulicą Morcinka, a także zorganizować zwężenia na ulicach: Słowackiego, Konopnickiej i Mickiewicza.

Oskar Piecuch / pless.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA