Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 5 czerwca 2018
  • 11 czerwca 2018
  • wyświetleń: 20191

Teren pod centrum przesiadkowe w Pszczynie przekazany wykonawcy

W poniedziałek, 4 czerwca starosta pszczyński, Paweł Sadza podpisał z wykonawcą umowę na budowę centrum przesiadkowego wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą.

podpisanie umowy centrum porzesiadkowe
Podpisanie umowy - centrum przesiadkowe · fot.


- To historyczna chwila. Przystępujemy do realizacji największej inwestycji w historii powiatu pszczyńskiego, którą zmienimy nie do poznania okolice dworca kolejowego w XIX-wiecznej dzielnicy Pszczyny - mówi starosta pszczyński, Paweł Sadza. - To inwestycja, która w perspektywie kilkunastu lat będzie miała kolosalne znaczenie dla naszych mieszkańców. Ulokujemy centrum przesiadkowe w najbliższym sąsiedztwie dworca kolejowego, ponieważ to właśnie transport kolejowy jest tą gałęzią komunikacji publicznej, która rozwija się najszybciej - mówi starosta.

Budowa zintegrowanego centrum przesiadkowego w Pszczynie wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą to największa inwestycja w historii powiatu pszczyńskiego, który jako partner wiodący realizuje projekt w partnerstwie z gminą Pszczyna. Wartość zadania to ponad 43,6 mln zł, z czego unijna dotacja wynosi ponad 35,6 mln zł.

Podpisanie umowy centrum przesiadkowe
Podpisanie umowy - centrum przesiadkowe · fot.


Część realizowaną przez powiat pszczyński, czyli budowę centrum przesiadkowego oraz prowadzący do niego układ drogowy, za 16.897.793,65 zł wykona konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Budowlane Mazur Sp. z o.o. Sp. k. - lider, Firma Budowlana "MAZUR" Sławomir Mazur - partner oraz PB Mazur Sp. z o.o. - partner. Plac budowy został już przekazany wykonawcy, który teraz przystąpi do prac związanych z organizacją procesu budowlanego. Wcześniej na projekt budowlany, nadzór inwestorski oraz przygotowanie terenu powiat pszczyński przeznaczył ok. 630 tys. zł.

Centrum przesiadkowe wizualizacje · fot.


W rejonie dworca powstanie obiekt centrum przesiadkowego z poczekalnią dla podróżnych, punktem obsługi pasażerów oraz ogólnodostępne zaplecze sanitarne. Mieszkańcy powiatu oraz turyści będą mogli przesiadać się tutaj pomiędzy różnymi środkami komunikacji - samochodami, rowerami, autobusami czy pociągami. Obiekty będą wyposażone w zintegrowany system paneli fotowoltaicznych, elektroniczne rozkłady jazdy oraz tablice informacyjne, a także punkty informacyjne "infobox" dla podróżnych.

Przebudowany zostanie układ drogowy - ulice Sokoła i Plac Dworcowy, odcinek ul. Kościuszki oraz skrzyżowanie ul. Sokoła i ul. Dworcowej. Na skrzyżowaniu ulic Sokoła i Kościuszki powstanie "mini rondo". Przy centrum przesiadkowym wybudowane zostaną parkingi dla samochodów, zatoki dla autobusów i busów, parkingi rowerowe oraz postój Taxi. Przebudowane zostaną także ciągi pieszo-rowerowe, chodniki oraz zjazdy.

Budowa centrum przesiadkowego powinna zakończyć się w II połowie 2019 r.

Centrum przesiadkowe wizualizacje
Centrum przesiadkowe wizualizacje · fot.


Partner projektu - gmina Pszczyna wykona system tras rowerowych o łącznej długości ponad 20 km oraz dwa mniejsze centra przesiadkowe w Wiśle Wielkiej oraz w Piasku.

Budowa zintegrowanego centrum przesiadkowego w Pszczynie wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą będzie realizowana w ramach umowy partnerskiej wraz z gminą Pszczyna i posiada dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego) dla Działania: 4.5.Niskoemisyjny transport miejski oraz efektywne oświetlenie, Poddziałanie: 4.5.1. Niskoemisyjny transport miejski oraz efektywne oświetlenie - ZIT Subregionu Centralnego, Oś priorytetowa IV. Efektywność energetyczna, odnawialne źródła energii i gospodarka niskoemisyjna.

BM / pless.pl, źródło: Powiat

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA