Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 13 lipca 2018
  • wyświetleń: 6241

Jak sadzić tulipany, aby pięknie zakwitły?

Artykuł sponsorowany:

Gdy nadchodzi jesień, w ogrodach, parkach i na skwerach sadzimy cebulki tulipanów, by przez całą wiosnę cieszyć się cudownymi, wyrazistymi kolorami i eleganckimi bądź fantazyjnymi kształtami tych urzekających kwiatów. Sadzenie tulipanów nie należy do trudnych czynności. Jednak, abyśmy otrzymali z cebul ładne kwiaty, powinniśmy poznać kilka zasad.

Zakup cebulKupując cebule tulipanów oraz wszelkich innych roślin doniczkowych wybieramy tylko zdrowe egzemplarze. To znaczy takie cebule, które nie są zaatakowane przez choroby, nie gniją i nie posiadają uszkodzeń mechanicznych, które powstają na skutek złego transportu czy niewłaściwego obchodzenia się z cebulami.
Warto kupować jak największe cebule, im będą one okazalsze tym efektywniejsze kwiaty uzyskamy. Poza tym duża cebula kwitnie na ogół dwa razy.

Cebule powinniśmy kupować tuż przed sadzeniem. Najlepiej zaopatrzyć się w nie pod koniec lata lub jesienią. Niewskazany jest ich zakup wczesną wiosną, ponieważ jest duża szansa, że nie zakwitną, a nawet nie wykiełkują.

Stanowisko, podłoże i nawożenieTulipany możemy uprawiać zarówno w miejscu słonecznym, jak również w półcieniu. Gdy zdecydujemy się jednak na uprawę doniczkową kwiatów w domu, to warto im zapewnić chłód. Ziemia, w której zamierzamy posadzić tulipany, powinna być bez chwastów i spulchniona. Warto zmieszać ją z kompostem. Nie powinniśmy sadzić tulipanów na miejscu, które w poprzednim roku zajmowały rośliny cebulowe.

Tulipany rosnące w gruncie wiosną można zasilić nawozem mineralnym. Poza tym na początku wzrostu roślin warto zasilić je azotem, który pomoże tulipanom wytworzyć ładne liście i pąki kwiatowe. Idealnym nawozem azotowym jest Saletra. W okresie kwitnienia tulipanów, warto nawieźć je nawozami bogatymi w potas i fosfor. Pomogą one roślinie między innymi wytworzyć kwiaty.

Sadzenie tulipanówZanim posadzimy cebule tulipanów musimy je dokładnie obejrzeć, aby wyeliminować te, które są zaatakowane przez choroby, uszkodzone mechanicznie czy za małe do sadzenia. Po tej czynności należy cebule zaprawić. Zabezpieczy je to przed atakiem chorób. Zaprawianie roślin cebulowych polega na moczeniu cebul około pół godziny w preparacie do zaprawiania. Możemy posadzić cebule kupione w sklepie, te które posiadamy z zeszłego roku oraz te, które rozmnożyliśmy sami.

Cebule tulipanów rozmnażamy z cebulek przybyszowych. Jednak, ponieważ często nie uzyskujemy pożądanych efektów, warto kupować nowe cebulki, bez rozmnażania starych. Cebule warto sadzić do ziemi przy pomocy sadzarki do cebul. Jest to urządzenie dostępne w każdym sklepie, przy pomocy którego łatwiej jest zrobić nam odpowiedni dołek w ziemi do zasadzenia tulipana oraz innych roślin cebulowych. Kwiaty sadzimy w rzędach, wykopujemy jeden długi podłużny dołek i układamy w nim obok siebie cebule, które potem zasypujemy warstwą ziemi. Tulipany powinno się sadzić na głębokości dwunastu centymetrów, rośliny sadzimy najczęściej od końca września do pierwszych dni listopada. Pomiędzy sadzonymi cebulami powinien być zachowany kilkucentymetrowy odstęp, aby rośliny mogły się prawidłowo rozwijać, zarówno pod jak i nad ziemią.

Cebule możemy, również posadzić w plastikowym koszyczku do sadzenia cebul. Do koszyczka kładzie się kilka sztuk tulipanów. Takie posadzenie znacznie ułatwia zbiór cebul oraz zapobiega uszkodzeniu przy wykopywaniu ich z ziemi. Poza tym tulipanów nie musimy koniecznie uprawiać na rabacie, mogą one, także rosnąć w doniczce. Wystarczy, że będzie ona wystarczająco duża i będzie miała dziurki w podstawie, żeby nadmiar wody mógł wypłynąć na podstawkę. Aby zapobiec gniciu cebul, warto również na dno doniczki wyłożyć warstwę drenażu. Na drenaż sypiemy ziemię, na którą kładziemy cebule i zasypujemy je ziemią. Tulipany w doniczce powinny być posadzone na taką samą głębokość jak w glebie. Na koniec tulipany solidnie podlewamy. Ziemia w doniczce powinna być zawsze lekko wilgotna. Jeżeli uprawiamy tulipany w domu to temperatura nie powinna przekraczać dziesięciu stopni.

PielęgnacjaJeżeli kupimy w kwiaciarni tulipany w doniczce, które będą kwitły lub już zakwitły to po przekwitnięciu nie wyrzucamy cebul do kosza tylko czekamy aż zaschną liście i jesienią sadzimy cebule w ogrodzie. Cebule sadzimy jesienią na przełomie września i października, a nie na wiosnę. Dlatego, że cebule posadzone na jesień są dobrze ukorzenione, mają odpowiednią długość i lepiej kwitną. Zbyt wysoka temperatura w mieszkaniu skraca czas kwitnienia kwiatów.

Wszystkie cebulki i sadzonki, dostępne w naszej sprzedaży wysyłkowej, pochodzą od najlepszych producentów holenderskich, cechują się zatem znakomitą jakością. Zakupy u nas to najlepszy wybór - przekonaj się - zajrzyj na stronę www.sklep.swiatkwiatow.pl.