Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 17 lipca 2018
  • wyświetleń: 10350

Otwarto nową halę produkcyjno-magazynową w mleczarni

W Pawłowicach otwarto nową halę produkcyjno-magazynową. Wydarzenie zbiegło się z 90. rocznicą założenia mleczarni w gminie.

Otwarto nową halę produkcyjno-magazynową w mleczarni w Pawłowicach - 12.07.2018 · fot.


W czwartek, 12 lipca, gminę Pawłowice odwiedzili przedstawiciele Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej z Włoszczowy. Powód był nie byle jaki. Pawłowicki oddział OSM Włoszczowa otwierał nową halę produkcyjno-magazynową. Wstęgę przecinali: Marzena Kempska - dyrektor oddziału, Stanisław Skóra i Ryszard Pizior - ustępujący i nowy prezes zarządu, Michał Matuszczyk - przewodniczący rady nadzorczej i wiceprezes Waldemar Gacek.

Hala o powierzchni 444 m2 składa się z części magazynowej i produkcyjnej, w której zamontowano sześć kotłów twarożkarskich. Więcej przestrzeni pozwoli nie tylko prowadzić produkcję w bardziej komfortowych warunkach (dziennie odbiera się tu 65 tys. litrów mleka, z którego powstaje 10 ton twarogu), ale również zagwarantuje możliwość dalszego rozwoju. Inwestycja trwała od września ubiegłego roku. Była poprzedzona wieloma działaniami przygotowawczymi, jak chociażby rozebranie starego komina, którego stan techniczny pozostawiał wiele do życzenia.

Wójt gminy Franciszek Dziendziel, gratulując Marzenie Kempskiej, nawiązał do historii zakładu będącego stałym elementem pejzażu centrum Pawłowic, nierozerwalnie połączonym z historią miejscowości. Na przestrzeni lat pawłowicka mleczarnia przechodziła różne koleje losu. Kiedy skończył się trwający od przedwojnia okres świetności, mleczarnia popadała w coraz większe kłopoty finansowe. W 2005 roku zakład przejęła OSM Włoszczowa i po przeprowadzeniu niezbędnych modernizacji i zautomatyzowaniu linii produkcyjnej ruszyła produkcja twarogu, który dziś jest sprzedawany w całej Polsce, jak również eksportowany do Niemiec czy Izraela. W latach 2014-2017 produkcja krajanki z Pawłowic zwiększyła się aż o 97%! Mleko dostarczane do zakładu pochodzi m. in. z okolic Żywca, Cieszyna Poręby i - jakżeby inaczej - Pawłowic.

Mleczarnia w Pawłowicach została założona 1928 roku i uruchomiona w roku 1930. Dziś w zakładzie pracuje 26 osób. Przy produkcji zatrudnione są 22 osoby. 90% załogi stanowią kobiety.

new / pless.pl, źródło: UG Pawłowice

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA