Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 31 lipca 2018
  • wyświetleń: 3292

Z Tychów będzie kursował autobus na lotnisko Pyrzowice - jest przetarg!

KZK GOP ogłosiło przetarg na uruchomieni czterech linii lotniskowych (AP1, AP2, AP3 i AP4) łączących główne miasta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice Airport w Pyrzowicach. Na liście są również Tychy. Postępowanie potrwa ok. trzech miesięcy, a autobusy - według przedstawionych założeń - mają wyjechać w trasę w czwartym kwartale tego roku.

Lotnisko, Pyrzowice
Lotnisko w Pyrzowicach · fot.


- Szeroko analizowaliśmy różne warianty połączeń lotniskowych oraz opinie i sugestie, które zostały zgłoszone po przedstawieniu wstępnych założeń przebiegu tych linii - mówi Grzegorz Kwitek, członek zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, który odpowiada za sprawy związane z transportem. - Dlatego też zdecydowaliśmy się na wprowadzenie kilku modyfikacji w trasach ich przejazdu. Jedną z nich jest decyzja o uruchomieniu bezpośredniego połączenia kursującego pomiędzy Katowicami a lotniskiem. Szacunkowy czas przejazdu tej linii wyniesie od ok. 45 do 50 minut - wyjaśnia.

Przetarg, którego celem jest wyłonienie operatora czterech metropolitalnych linii lotniskowych, został ogłoszony przez KZK GOP. To właśnie ten związek - na mocy zawartego porozumienia z Metropolią - będzie odpowiadał za techniczną realizację i obsługę tych połączeń. Wynika to z faktu, że KZK GOP posiada profesjonalne służby do zlecania, kontrolowania, nadzorowania świadczonych usług oraz egzekwowania należności z tytułu nakładanych kar. Poza tym - gdy Metropolia przejmie już zadania i obowiązki organizatora transportu zbiorowego na swoim obszarze, wówczas zadanie to wraz ze służbami odpowiedzialnymi za jego realizację, wróci bezpośrednio do GZM.

W przyjętym dokumencie określone zostały planowane trasy tych połączeń. Nowością jest zmiana lokalizacji przystanków w Zabrzu, Bytomiu i Piekarach Śląskich oraz dodatkowy przystanek w Będzinie na trasie przejazdu linii jadącej przez Katowice i Sosnowiec.

Plan tras:
  • Gliwice Plac Piastów - Zabrze Multikino - Bytom Karb - Piekary Śląskie Szarlej Kaufland - Pyrzowice Port Lotniczy (szacowany czas przejazdu: 64-76 min)
  • Katowice Dworzec - Katowice Sokolska - Katowice Strefa Kultury - Sosnowiec Dworzec PKP - Będzin Stadion - Pyrzowice Port Lotniczy (szacowany czas przejazdu: 54-65 min)
  • Katowice Dworzec - Pyrzowice Port Lotniczy (szacowany czas przejazdu: 45-50 min)
  • Tychy Dworzec PKP - Katowice Giszowiec Osiedle - Katowice Dworzec (szacowany czas przejazdu: 31-32 min) + Katowice Dworzec - Pyrzowice Port Lotniczy (45-50 min) lub Katowice Dworzec - Katowice Sokolska - Katowice Strefa Kultury - Sosnowiec Dworzec PKP - Będzin Stadion - Pyrzowice Port Lotniczy (szacowany czas przejazdu: 54-65 min)


Lotnisko, Pyrzowice, autobus, linie autobusowe
Planowane trasy do lotniska Pyrzowice · fot.


Przyjęte rozwiązania zakładają uruchomienie połączeń komunikacją publiczną z głównych miast podregionów metropolii do Portu Lotniczego w Pyrzowicach.

- Przystanki obsługiwane przez poszczególne linie zostały ustalone w taki sposób, aby pasażerom z miast, które nie posiadają bezpośredniego połączenia z lotniskiem, stworzyć możliwość przesiadki. Takie rozwiązanie zdecydowanie rozszerza obecną ofertę przewozową - zaznacza Lucjan Dec, dyrektor Departamentu Komunikacji i Transportu.

W przypadku linii tyskiej, ma być ona uzupełnieniem połączeń kolejowych z Katowicami. W ciągu dnia będzie bowiem wykorzystane bardzo dogodne i szybkie połączenie kolejowe Tychów z Katowicami. Autobus nie jest w stanie tej trasy pokonać szybciej niż właśnie pociąg. Ponadto ze zlokalizowanego na dworcu PKP w Katowicach przystanku linii lotniskowej, autobusy będą odjeżdżać co pół godziny, umożliwiając tym samym pasażerom sprawną przesiadkę. Z kolei nocą, gdy pociągi nie będą kursować, w trasę wyjadą autobusy.

Planowane rozkłady jazdy:

Relacja: Gliwice Plac Piastów - Zabrze Multikino - Bytom Karb - Piekary Śląskie Szarlej Kaufland - Pyrzowice Port Lotniczy: w dni robocze będzie kursować w godz. 02:15 ÷ 01:44, w dni wolne w godz. 02:15 ÷ 01:44

Relacja: Katowice Dworzec - Katowice Sokolska - Katowice Strefa Kultury - Sosnowiec Dworzec PKP - Będzin Stadion - Pyrzowice Port Lotniczy: w dni robocze będzie kursować w godz. 04:45 ÷ 23:22, dni wolne w godz. 02:15 ÷ 23:22

Relacja: Katowice Dworzec - Pyrzowice Port Lotniczy: w dni robocze będzie kursować w godz. 02:10 ÷ 02:00, dni wolne w godz. 02:10 ÷ 02:00

Relacja: Tychy Dworzec PKP - Katowice Giszowiec Osiedle - Katowice Dworzec: w dni robocze będzie kursować w godz. 00:05 ÷ 04:40, dni wolne w godz. 00:05 ÷ 04:40


Prace trwają również nad ustaleniem założeń taryfowych. Według szacunków cena biletu miałaby wynieść kilkanaście złotych. Metropolia pracuje nad tym by jego cena odpowiadała aktualnemu biletowi całodobowemu i wyniosła 14 zł.

Koszt funkcjonowania tych linii, które będą finansowane z budżetu GZM, oszacowano na 2 mln zł w 2018 roku, natomiast w 2019 roku - 10 mln zł.

Ze względu na procedury związane z przeprowadzeniem przetargu, który może potrwać około trzech miesięcy, metropolitalne linie lotniskowe zostaną uruchomione w czwartym kwartale tego roku.

new / pless.pl, źródło: KZK GOP

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA