Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 4 sierpnia 2018
  • wyświetleń: 3169

[ZDJĘCIA] Trwa renowacja pięknego kościoła w Pielgrzymowicach

Od roku 2016 trwa renowacja zabytkowego kościoła w Pielgrzymowicach. Ksiądz proboszcz Henryk Krawczyk wraz z parafianami, wspólnymi siłami starają się przywrócić pierwotny blask świątyni.

Renowacja kościoła w Pielgrzymowicach - 07.2018 · fot.


Kościół Parafialny w Pielgrzymowicach został wpisany w 1965 r. do rejestru zabytków w Katowicach. Znajduje się on na Pętli Pszczyńskiego Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego obejmującej zabytkowe obiekty o dużym znaczeniu historyczno-kulturalnym. Dla mieszkańców jest nie tylko miejscem kultu religijnego, ale także jednym z najważniejszych symboli gminy Pawłowice.

Przywracanie oryginalnego wystroju wnętrza Kościoła rozpoczęto odrestaurowaniem zabytkowej ambony w 2016 r. Zadanie zrealizowano, w dużej mierze, dzięki staraniom i nakładom samych parafian. Prace konserwatorskie wykonał Jan Gałaszek, konserwator dzieł sztuki. Starostwo Powiatowe w Pszczynie udzieliło dotacji w wysokości 15 tys. zł.

Kolejnym krokiem było przeprowadzenie I etapu prac konserwatorskich i restauratorskich polichromii ścian, stropu i fasety prezbiterium. Zadanie obejmowało w pierwszej kolejności badania odkrywkowe polichromii i stwierdzeniu czy nie pojawiają się starsze zdobienia.

Następnie przystąpiono do renowacji podłoża, oczyszczenia i dezynfekcji powierzchni polichromii, utwardzenia uszkodzonego przez szkodniki biologiczne drewna. Zlikwidowano większe ubytki i głębokie pęknięcia aby ostatecznie przystąpić do rekonstrukcji złoceń i srebrzeń - podkreślenia dekoracyjnych ornamentów oraz gwiazdy na sklepieniu prezbiterium. Zakończenie I etapu prac uwieńczyło w minionym miesiącu zamontowanie w prezbiterium dwóch żyrandoli w stylu neogotyckim.

Na realizację powyższych prac pozyskano dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Otrzymane środki zewnętrzne pokryły ok. 69% kosztów prac konserwatorskich i restauratorskich. Obecnie pozostaje w renowacji ołtarz główny wraz z obrazem św. Katarzyny, które jeszcze w tym roku mają powrócić do Kościoła. Będzie to zakończenie I etapu prac konserwatorskich. Planowana jest dalsza renowacja Kościoła, który jest nieodłącznym elementem krajobrazu gminy Pawłowice.

new / pless.pl, źródło: UG Pawłowice

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA