Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 5 sierpnia 2018
  • wyświetleń: 3046

[ZDJĘCIA] XIX-wieczna dworska oficyna w Rudołtowicach odnowiona

Kompleks dworsko-pałacowy z przełomu XVIII i XIX wieku to serce Rudołtowic. Pałac związany z historią Książąt Pszczyńskich stanowi dumę lokalnych społeczności. Natomiast jeden z budynków przynależących do kompleksu, tzw. oficyna, jeszcze do niedawna wyraźnie kontrastował wyglądem z pięknym otoczeniem. Był brudny i zaniedbany. Co więcej, budynek ten jest wykorzystywany w szczytnym celu przez organizację pozarządową. Dzięki programowi "Cif. Witaj, piękna Polsko!", w którym rudołtowicka lokalizacja została wytypowana do odświeżenia, odzyskał on dawny blask.

XIX-wieczny budynek w centrum Rudołtowic odnowiony - 07.2018 · fot.


Budynek w Rudołtowicach, tzw. dworska oficyna, jest jedną z lokalizacji wybranych do odnowienia w 2. etapie programu "Cif. Witaj, piękna Polsko!". Stanowi on część historycznego kompleksu parkowego, położonego w wyjątkowo urokliwej lokalizacji. Jest też bardzo ważnym miejscem na mapie regionu. Funkcjonuje tu Centrum Edukacyjno-Leczniczo-Rehabilitacyjne dla Dzieci i Młodzieży prowadzone przez organizację pozarządową. Tutaj organizowane są wydarzenia edukacyjne i integracyjne: pikniki rodzinne, imprezy, warsztaty, zajęcia dla dzieci i młodzieży. Z miejsca tego korzystają nie tylko mieszkańcy Rudołtowic, ale i okolicznych gmin.

Dotychczas budynek ten wyraźnie różnił się wyglądem od pozostałych - był bardzo zanieczyszczony, podobnie jak przylegający do niego chodnik. W ramach renowacji w programie "Cif. Witaj, piękna Polsko!" został naprawiony tynk oraz starannie wyczyszczono mocno zabrudzoną frontową elewację oficyny i chodniki wokół budynku. Dodatkowo przed oficyną stanęły duże drewniane skrzynie z ogródkami zielnymi i różnokolorowymi kwiatami, które nie tylko będą cieszyły lokalną społeczność swoim pięknem, ale także staną się elementem terapii sensorycznej dla podopiecznych Centrum.

XIX-wieczny budynek w centrum Rudołtowic odnowiony - 07.2018
XIX-wieczny budynek w centrum Rudołtowic odnowiony - 07.2018 · fot.


W działania na rzecz poprawy wyglądu rudołtowickiej lokalizacji w ramach programu "Cif. Witaj, piękna Polsko!" mocno zaangażowała się także kadra Centrum Edukacyjno-Leczniczo-Rehabilitacyjnego, a pod adresem akcji padło wiele ciepłych słów.

- Dzięki akcji to miejsce bardzo wyładniało, wcześniej budynek był brzydki, odpadał tynk ze ścian. Taka zmiana bardzo korzystnie oddziałuje na całe otoczenie. Wszystko, co dzieje się pozytywnego wokół nas, wpływa także na nas, na to, jak się czujemy, jak myślimy. W ładnym miejscu są to pozytywne doświadczenia. Plac zabaw w parku należącym do kompleksu w Rudołtowicach jest jedynym w okolicy, dzieci przychodzą tu, żeby się pobawić, odbywają się tu rozmaite wydarzenia kulturalne. To bardzo ważne miejsce dla całej okolicy. Jego zmiana na lepsze ma wpływ na wszystkich, którzy w tym miejscu bywają. Dzięki akcji budynek stał się piękniejszy. Przyjeżdżają dzieci, nasi podopieczni z rodzicami, żeby zobaczyć zmiany, sąsiedzi podziwiają, roznosi się informacja o tym, komu ją zawdzięczamy - komentuje rewitalizację miejsca Beata Brom, dyrektor Centrum.

Wybór lokalizacji w Rudołtowicach do renowacji w ramach akcji "Cif. Witaj, piękna Polsko!" komentuje Teresa Latuszewska-Syrda, prezes zarządu Fundacji Urban Forms, partnera programu: - Wokół nas jest wiele pięknych miejsc, których uroku nie zauważamy, ponieważ są one zaniedbane. To właśnie takim miejscom w ramach programu "Cif. Witaj, piękna Polsko!" chcemy przywrócić blask. Szukamy takich lokalizacji, które po renowacji będą służyły lokalnym społecznościom. Robimy to, ponieważ wiemy, jak ważne dla naszego zdrowia i samopoczucia jest czyste, estetyczne, atrakcyjne otoczenie. Budynek w Rudołtowicach należy do pięknego, choć kameralnego kompleksu dworskiego i jest obecnie wykorzystywany w szczytnym celu. To także miejsce, które integruje mieszkańców okolicznych miejscowości. Jesteśmy przekonani, że oczyszczenie XIX-wiecznego budynku przyniesie dużo korzyści, będąc powodem radości i dumy dla mieszkańców oraz użytkowników tej przestrzeni.

BM / pless.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA