Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 8 sierpnia 2018
  • 11 sierpnia 2018
  • wyświetleń: 2704

Żołnierze przebiegną wzdłuż Wisły na 100-lecie odzyskania niepodległości

Około 130 żołnierzy i pracowników Wojsk Obrony Terytorialnej pobiegnie wzdłuż królowej polskich rzek w "Sztafecie 100-lecia niepodległości". Startując ze źródeł i ujścia Wisły, po przebiegnięciu blisko 1100 kilometrów zespoły spotkają się w Warszawie. W ten sposób Wojska Obrony Terytorialnej uczczą setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

W województwie śląskim żołnierze WOT w niespełna 12 godzin pokonają ponad 107 kilometrów wzdłuż koryta Wisły. Zobaczyć ich będzie można między innymi w Wiśle, Ustroniu, Skoczowie, Strumieniu, Goczałkowicach-Zdroju i Bieruniu.

W Wiśle oprócz żołnierzy i pracowników WOT w tak zwanym "odcinku specjalnym" sztafety udział wezmą zaproszeni goście. Po pokonaniu około 7 kilometrów zatrzymają się przed pomnikiem "Poległych i Walczących o Polskość i Wolność Ojczyzny" przy ulicy Marii Konopnickiej. Tam dowódca 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, pułkownik Tomasz Białas złoży kwiaty i odda hołd poległym.

Sztafeta odbędzie się w dniach 11-14 sierpnia, w przededniu Święta Wojska Polskiego. Każda zmiana sztafety musi pokonać 10-kilometrowe odcinki. Bieg nieprzerwanie trwał będzie w dzień i w nocy, a trasa została zaplanowana jak najbliżej koryta Wisły.

- W Wojskach Obrony Terytorialnej pełnią służbę pełni pasji ochotnicy. Daje to spore możliwości w wytyczaniu nowych standardów w obszarze aktywnego kształtowania sprawności fizycznej i postaw patriotycznych. Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to dobry czas na niełatwe wyzwania, stanowiące próbę naszych charakterów. Będzie to również wyraz hołdu dla tych, którym tę wolność zawdzięczamy - powiedział odnosząc się do organizacji przedsięwzięcia dowódca WOT gen. bryg. Wiesław Kukuła.

Uroczyste zakończenie sztafety planowane jest około godz. 17.00 pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej w Warszawie.

Start - zarówno całej "Sztafety 100-lecia Niepodległości" jak i "odcinka specjalnego" odbędzie się 11 sierpnia o godzinie 14:30 w Wiśle, ul. Wisełka Biała 15 (obok Pensjonatu Biały Potok). Koniec odcinka specjalnego ok. 15.10 przed pomnikiem "Poległych i Walczących o Polskość i Wolność Ojczyzny" przy ulicy Marii Konopnickiej.

BM / pless.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA