Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 9 sierpnia 2018
  • 21 sierpnia 2018
  • wyświetleń: 3091

Wykład o Janie Henryku XI w pszczyńskim ratuszu

Za nami:

17 sierpnia w Sali Sesyjnej Urzędu Miejskiego w Pszczynie odbył się kolejny wykład o wielkich Ślązakach. Tym razem dr Jerzy Polak przestawił wpływ księcia pszczyńskiego Jana Henryka XI na gospodarcze oblicze Pszczyny i ziemi pszczyńskiej w II połowie XIX wieku.

Wykład o Janie Henryku XI w pszczyńskim ratuszu
Wykład o Janie Henryku XI w pszczyńskim ratuszu · fot.


Słuchacze, którzy bardzo licznie przybyli na wystąpienie, mogli wysłuchać opowieści o pszczyńskim włodarzu, który z racji swoich wielkich pasji łowieckich, wziął w opiekę pszczyńskie lasy, rozszerzając zwierzyniec, chroniąc las przed wyrębem oraz zatrudniając leśników. Za jego panowania sprowadzono do Pszczyny żubry. Rozszerzenie hodowli do największej po Białowieży ostoi żubra w Polsce, można traktować jako największe osiągnięcie życiowe władcy. Powstał również przepiękny zameczek myśliwski w Promnicach, ulubiona rezydencja księcia oraz jego żony. Przemysł ziemi pszczyńskiej, w okresie jego panowania, początkowo bazował na dochodach pozyskiwanych z leśnictwa (głównie sprzedaż drewna). Środki uzyskane z racjonalnej gospodarki leśnej posłużyły następnie w rozwoju kopalnictwa.

Wykład o Janie Henryku XI w pszczyńskim ratuszu
Wykład o Janie Henryku XI w pszczyńskim ratuszu · fot.


Książę przyczynił się do budowy m.in. świetnie prosperującej kopalni Boerschächte w Kostuchnie. Przemysł górniczy za czasów księcia (w chwili śmierci w powiecie prosperowało 10 kopalń) dał początek rozwoju przemysłowi chemicznemu oraz energetycznemu. Warto wspomnieć także o innej działalności gospodarczej księcia, jak rozbudowa Browaru Książęcego w Tychach czy kolei.

new / pless.pl, źródło: M-PBP Pszczyna

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA