Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 29 sierpnia 2018
  • 1 września 2018
  • wyświetleń: 5508

[ZDJĘCIA] Obchody 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej

1 września obchodzimy rocznicę wybuchu II Wojny Światowej - jednego z najtragiczniejszych wydarzeń w historii świata. Jak co roku, w Pszczynie odbyły się uroczystości upamiętniające bohaterów poległych we wrześniu 1939 r.

Uroczystości ku pamięci poległym w II wojnie światowej - 01.09.2018 · fot.


Uroczystości związane z obchodami 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej rozpoczęły się mszą św. w intencji Ojczyzny w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego i Matki Boskiej Częstochowskiej w Pszczynie. Następnie uczestnicy obchodów przemaszerowali na cmentarz wojenny "Pod Trzema Dębami" w parku pszczyńskim. To tutaj spoczywa 205 żołnierzy Wojska Polskiego, którzy oddali życie 1 i 2 września 1939 roku w walce z wojskiem niemieckim oraz 20 Powstańców Śląskich i harcerzy z Pszczyny, którzy zostali rozstrzelani 4 września 1939 roku przez niemieckiego najeźdźcę.

- Nie była to zbrodnia przypadkowa. Nasi pszczyńscy harcerze to byli harcerze, którzy byli uczniami naszego gimnazjum. Przyjechali tutaj wcześniej, żeby w internacie się przespać i rano 1 września rozpocząć rok szkolny. Oczywiście założyli mundurki harcerskie i tak zostali przez Niemców, którzy wkroczyli do Pszczyny, zatrzymani i rozstrzelani. Miejsce kaźni znajduje się kilkaset metrów stąd - przypominał o tragicznych wydarzeniach wicestarosta pszczyński Krystian Szostak, apelując jednocześnie o krzewienie pamięci o poległych na ziemi pszczyńskiej żołnierzach, Powstańcach Śląskich i harcerzach.

1 września uroczystości
fot.


- Pamiętajmy, aby zawsze, kiedy się tutaj pojawiamy, wspomnieć tych, którzy zginęli, walczyli za naszą niepodległość i tych, dzięki którym dzisiaj możemy się tutaj spotykać, żyjąc w niepodległej Polsce. To miejsce jest dla nas wszystkich. Niech łączy, a nie dzieli - mówił burmistrz Pszczyny, Dariusz Skrobol.

Kwiaty i znicze pod pomnikiem złożyli m.in. samorządowcy i delegacje z powiatu pszczyńskiego, Proszowic, Radłowa i Tarnowa, przedstawiciele instytucji i organizacji, młodzież i dyrektorzy szkół, a także krewni poległych pod Pszczyną.

Podczas uroczystości płk Edmund Tyszka, prezes Zarządu Rejonowego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Tarnowie wręczył złote medale 35-lecia Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, które zostały przyznane staroście Pawłowi Sadzy oraz burmistrzowi Dariuszowi Skrobolowi.

Utwór "Biały Krzyż" podczas wydarzenia wykonała wychowanka Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej, Agata Dyrda, natomiast członkowie Kurkowego Bractwa Strzeleckiego oddali salwę. Uroczystość uświetniła także orkiestra dęta KWK Pniówek z Pawłowic.

new / pless.pl, źródło: Powiat

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA