Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 28 września 2018
  • wyświetleń: 2558

[ZDJĘCIA] Film "Syn kowola" ma już rok! Aktorzy uczcili rocznicę

"...bo jo nie chca być kowolem" - to najczęściej wypowiadane słowa przez głównego bohatera filmu "Syn kowola". W ostatnią środę września Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej zorganizowała w skansenie spotkanie z okazji pierwszych urodzin filmu promującego dziedzictwo kulturowe ziemi pszczyńskiej - "Syn kowola".

Film "Syn kowola" ma już rok! Aktorzy uczcili rocznicę - 26.09.2018 · fot.


Obraz powstał we wrześniu ubiegłego roku w ramach projektu polsko-czeskiego Pszczyna-Paskov. Opowiada o przygodach Jasia (w tej roli Karol Jędrzejek) żyjącego na przełomie XIX i XX wieku, który nie chciał być kowolem. Film został przygotowany w wersji interaktywnej, dzięki czemu widz ma wpływ na dalszy bieg wydarzeń, może wybierać różne warianty i uczestniczyć w życiowych dylematach małego chłopca, który ma mnóstwo pomysłów na życie, poza tym jednym, aby odziedziczyć kuźnię po ojcu.
Sceny nakręcono w zabytkowych chałupach w skansenie. W ten sposób zadbano, aby wszystko było dopasowane do czasów naszych przodków. Wykorzystano budynek kuźni z Goczałkowic oraz chałupę mieszkalną z Grzawy. Nie zapomniano także o legendarnym utopcu - demonie wodnym, który gra w filmie bardzo ważną rolę (Marek Blacha).

Montażyści filmu umożliwili także wirtualnie zwiedzanie poszczególnych izb chałupy z Grzawej i budynku kuźni, co pozwala na zapoznanie się ze zgromadzonymi w nich eksponatami. Jest to szczególnie wartościowa lekcja historii dla dzieci, a dla dorosłych powrót do babcinych domów i wspomnień z dzieciństwa.

Podczas spotkania został zaprezentowany film. Zobaczyli go m.in. mali i duzi aktorzy, ich opiekunowie, a także burmistrz Dariusz Skrobol, który wraz z prezesem Agencji Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej Jackiem Patykiem wręczył wszystkim aktorom podziękowania za udział w filmie i pamiątkowe fotoksiążki "Syn kowola - wspomnienia z planu filmowego".

Członkowie stowarzyszenia "Take tam" im. Artystów Międzywojnia pod kierownictwem Jakuba Pieczki przygotowali dla młodych aktorów baśniową zabawę w skansenowych chatach.

Zapraszamy do skansenu i obejrzenia filmu o dylematach życiowych małego Jasia.

W filmie wystąpili:
1. Karol Jędrzejek,
2. Klaudia Pustelnik,
3. Nadia Kostecka,
4. Anna Goraus,
5. Jan Sowa,
6. Oskar Tumula,
7. Karol Wydra,
8. Barbara Wydra,
9. Zofia Ślisz.
10. Marek Blacha,
11. Andrzej Pokorny,
12. Małgorzata Grzywa,
13. Otylia Trojanowska,
14. Marcin Standura,
15. Dawid Pluta.

43-200 Pszczyna
ul. Parkowa 20 a

tel. 32 210 57 77
kom. 604508718

BM / pless.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA