Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 2 listopada 2018
  • 9 listopada 2018
  • wyświetleń: 6999

[FOTO] Odsłonięto tablicę poświęconą polskiej kawalerii

9 listopada przed budynkiem Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Pszczynie odsłonięta została tablica pamiątkowa poświęcona pamięci polskiej kawalerii stacjonującej w Pszczynie w okresie międzywojennym.

Odsłonięcie tablicy poświęconej pamięci polskiej kawalerii - 9.11.2018 · fot.


W okresie międzywojennym służyli tu żołnierze 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich i 3 Pułku Ułanów Śląskich, którzy wsławili się zarówno w okresie walk o niepodległość Polski, Śląska jak i we wrześniu 1939 r. Tablica stanęła przy budynku Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Pszczynie mieszczącego się przy ul. Kopernika.

- Nieprzypadkowo jesteśmy w miejscu, w którym znajduje się szkoła im. gen. Józefa Bema, postaci wybitnej jeżeli chodzi o patriotyzm XIX wieku. Uczestniczymy w uroczystości odsłonięcia tablicy poświęconej dwóm pułkom kawaleryjskim. Można powiedzieć, że były to jedne z najwybitniejszych pułków, które brały udział w odzyskiwaniu niepodległości - podkreślał dr hab. prof. WSA i UJ Marian Małecki, prezes Stowarzyszenia Pro Memoria.

Odsłonięcie tablicy poświęconej pamięci polskiej kawalerii - 9.11.2018
Odsłonięcie tablicy poświęconej pamięci polskiej kawalerii - 9.11.2018 · fot.


- "Można się różnić, można się spierać. Ale nie wolno się nienawidzić" - przypomniał słowa Tadeusza Mazowieckiego starosta pszczyński, Paweł Sadza. - Właśnie po to są pomniki i tablice pamięci, żebyśmy mieli świadomość, że przed 100 laty i w 1939 roku wszystko to, co się działo było spowodowane wzajemną nienawiścią. Gdzie jesteśmy dziś? Czy się nawzajem szanujemy? Odpowiadając sobie na to pytanie musimy jasno patrzeć wyłącznie do przodu, nie skupiać się na przeszłości, ale musimy o niej pamiętać. O tych wszystkich, którzy walczyli, abyśmy dziś mogli być wolni - mówił podczas uroczystości starosta.

Pod tablicą pamiątkową przedstawiciele samorządów, służb i organizacji złożyli kwiaty, a pszczyńscy bracia kurkowi oddali salwę.

Odsłonięcie tablicy poświęconej pamięci polskiej kawalerii - 9.11.2018
Odsłonięcie tablicy poświęconej pamięci polskiej kawalerii - 9.11.2018 · fot.


W drugiej części wydarzenia odbyła się prelekcja prof. Grzegorza Kowalskiego pt. "Niepodległość Polski w 1918 r. - po I wojnie światowej - przed powstaniami śląskimi". Z kolei uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 przygotowali na okazję obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości specjalny spektakl.

Inicjatorem wydarzenia było Pro Memoria Stowarzyszenie Bitwy pod Pszczyną 1939, a współorganizatorami Starostwo Powiatowe w Pszczynie, Urząd Miejski w Pszczynie oraz Powiatowy Zespół Szkół nr 1.

BM / pless.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA