Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 10 listopada 2018
  • wyświetleń: 1613

W powiecie poprawia się infrastruktura dla niepełnosprawnych

Przedstawiciele Stowarzyszenia Aktywności Obywatelskiej Bona Fides zaprezentowali wyniki raportu końcowego z monitoringu przeprowadzonego na terenie powiatu pszczyńskiego w ramach projektu "Śląskie bez barier". - W powiecie się dużo dobrego zadziało - podsumował Krzysztof Wostal.

Bona Fides
fot.


Projekt "Śląskie bez barier", pod patronatem wojewody śląskiego, realizowany jest na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w ścisłej współpracy z Biurem Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych i jest jednym z 17 projektów realizowanych w całej Polsce, które mają na celu monitoring stopnia wdrożenia Konwencji ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami.

Projekt jest realizowany w okresie 1 kwietnia 2017 r. do 31 marca 2019 r. przez Stowarzyszenie Wspierania Organizacji Pozarządowych "MOST" i Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej Bona Fides z Katowic.

- Powiat pszczyński zyskał prestiż, bo znalazł się wśród 54 jednostek z województwa śląskiego, które chciały i przystąpiły do tego badania - mówi Krzysztof Wostal ze Stowarzyszenia Aktywności Obywatelskiej Bona Fides. Dodaje, że nie wszyscy z entuzjazmem podeszli do badania. - W niektórych miejscach mówiono, że u nas jest tak dobrze, że nie musimy nic robić. Inni z kolei twierdzili: my nie mamy niepełnosprawnych na naszym terenie. Kompletna ignorancja - komentuje.

Wyniki monitoringu w powiecie pszczyńskim są budujące. Jak zaznaczono w raporcie - część badanych obiektów w wysokim stopniu spełnia kryteria dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. - Nie jest tak, że jest różowo i nic nie trzeba robić. Ale tak nie ma nigdzie. Chcę uspokoić i powiedzieć jasno, że w powiecie się dużo dobrego zadziało. Jako osoba z niepełnosprawnością pewne rzeczy dostrzegam bardziej pod kątem takich osób jak ja, z uszkodzonym słuchem, wzrokiem. Jeździmy po różnych miejscach, mamy porównanie - mówi Krzysztof Wostal.

W grupie pozytywnych działań Krzysztof Wostal wymienił m.in utworzenie referatu ds. obsługi osób z niepełnosprawnościami. - To bardzo ważne, że osoby z niepełnosprawnością w starostwie mają miejsce, gdzie mogą się udać w celu załatwienia swoich spraw czy w celu zasygnalizowania problemu - mówi.

Jak wyglądało badanie? Na początek zadaniem pracowników starostwa było wypełnienie ankiety składającą się z ponad 100 pytań. Miało to pomóc uporządkować informacje na temat niepełnosprawności w powiecie. - Następnie przystąpiliśmy do konsultacji z osobami z niepełnosprawnościami. Pytaliśmy o to, co te osoby myślą o tym co dzieje się w powiecie? Co chciałyby, żeby się działo? - relacjonował przedstawiciel stowarzyszenia. Kolejnym działaniem była wizja lokalna.

W ramach porozumienia zawartego z powiatem pszczyńskim przedstawiciele stowarzyszenia odwiedzili na przełomie 2017 i 2018 roku osiem losowo wytypowanych budynków: Starostwo Powiatowe, Powiatowy Urząd Pracy, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną, Zespół Szkół nr 3 Specjalnych im. Janusza Korczaka w Pszczynie, Ośrodek Matka Boża Różańcowa, Wydział Architektury i Budownictwa oraz Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego, a także Centrum Wsparcia Dziecka i Rodziny "Przystań". Wszystkie budynki badane były pod kątem ich dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. Sprawdzano dojście do budynków, infrastrukturę zewnętrzną oraz wejście do danego obiektu. Analizowano, czy osoba z niepełnosprawnością ruchową jest w stanie dostać się do budynku. Bardzo szczegółowo sprawdzano też ciągi komunikacyjne, korytarze, toalety. Na tej podstawie przygotowano rekomendacje.

- Jedne są krótko- inne długoterminowe. Jedne można wdrożyć "od ręki", inne wymagają większych działań. Rekomendacją krótkoterminową, którą można szybko wdrożyć i takie działania już powoli się toczą, jest promocja informatora dla osób z niepełnosprawnością o barierach architektonicznych, które występują na terenie powiatu pszczyńskiego - mówi Krzysztof Wostal. -Mamy też np. rekomendację dotyczącą komunikacji publicznej, aby na tabliczkach z rozkładem jazdy i w Internecie w rozkładzie jazdy zaznaczać, że pojazd jest np. niskopodłogowy i osoby poruszające się na wózkach, o kulach mogą łatwiej do takiego pojazdu wejść - wyliczał.

- Może komuś przechodzi teraz przez myśl pytanie - co takiego wielkiego te rekomendacje wniosą? One wniosą bardzo dużo. Dostępność to są szczegóły. To jest praca nad szczegółami. To nie są wielkie projekty, a czasami rzeczy bezkosztowe. Jednak ktoś to musi podpowiedzieć, ale i też ktoś musi zechcieć realizować jakieś zadanie. Powiat pszczyński zechciał i za to dziękujemy - podsumowuje przedstawiciel Stowarzyszenia Aktywności Obywatelskiej Bona Fides.

ab, źródło: Powiat

REKLAMA

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.