Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 24 listopada 2018
  • 28 listopada 2018
  • wyświetleń: 1940

Aktywny senior to bezpieczny senior - spotkanie w Woli

Za nami:

Zimowe utrudnienia na drogach, okres grzewczy, a także zbliżających się świąt i związanych z tym prezentów stał się świetną okazją, aby spotkać się i porozmawiać z seniorami na temat bezpieczeństwa. Na zorganizowanej debacie w Woli, głos zabrali wójt, policjanci, strażacy, ratownicy medyczni, a nawet kominiarze.

Aktywny senior to bezpieczny senior - spotkanie w Woli - 26.11.2018 · fot.


Spotkanie odbyło się dzięki wspólnej inicjatywie pszczyńskich policjantów i przedstawicieli Uniwersytetu III Wieku w Miedźnej. Jego założeniem były zajęcia profilaktyczne połączone z debatą na temat bezpieczeństwa w regionie. Poruszono m.in. problem oszustw "na wnuczka", technik stosowanych przez sprzedających podczas prezentacji drogich towarów, omówiono przepisy ruchu drogowego i korzyści wynikające z noszenia przez pieszych odblasków, a także założenia "Koperty życia" i zagrożenia związane z tlenkiem węgla oraz niedrożnymi kominami.

Nie mogło zabraknąć także dyskusji na temat "Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa". Ten kwadrans wykładów poświęcono także roli dzielnicowego. Policjanci pierwszego kontaktu mogli więc przedstawić swoje plany priorytetowe i przypomnieć zgromadzonym na sali seniorom swoje służbowe numery telefonów oraz dni, w których pełnią dyżury w punktach przyjęć mieszkańców. Ze względu na to, że pierwsza część zajęć była poświęcona przede wszystkim bezpieczeństwu osób starszych w domu i miejscach publicznych, głos zabrali ratownicy medyczni. Opowiedzieli, jak w prosty i skuteczny sposób skontaktować się z dyspozytorem i jak pomóc rannemu lub osobie nieprzytomnej do czasu przyjazdu karetki pogotowia.

Aktywny senior to bezpieczny senior - spotkanie w Woli - 26.11.2018
Aktywny senior to bezpieczny senior - spotkanie w Woli - 26.11.2018 · fot.


Kilka minut przypadło także mistrzom kominiarstwa oraz strażakom, którzy przypomnieli o zagrożeniach związanych z tak popularnym w porze zimowej czadem. Omówili skutki i objawy zatrucia tlenkiem węgla oraz najczęstsze przyczyny jego występowania w domach. Kontynuacją wykładu była wypowiedź i krótki instruktaż specjalisty pszczyńskiej drogówki, który zaapelował do kierowców o tworzenie w sytuacjach zagrożeń, głównie wypadków tzw. korytarza życia. Korzystając z okazji, zaprezentował zrealizowane w ostatnim czasie w gminie udogodnienia w infrastrukturze drogowej oraz zaapelował do mieszkańców o kolejne wnioski i propozycje w tym zakresie.

W dalszej części spotkania scharakteryzowano oszustwo metodą "na wnuczka" i omówiono charakterystykę działania sprawców tego przestępstwa. Przy analizowaniu tego zagadnienia policjanci zwrócili uwagę na ochronę danych osobowych i omówili zjawisko sprzedaży osobom starszym bardzo drogich towarów. Tu, wykorzystano prezentację kampanii "Stop manipulacji - nie kupuj na prezentacji" autorstwa krakowskiego stowarzyszenia działającego na rzecz seniorów.

Aktywny senior to bezpieczny senior - spotkanie w Woli - 26.11.2018
Aktywny senior to bezpieczny senior - spotkanie w Woli - 26.11.2018 · fot.


Mundurowi omówili także skierowaną do seniorów, osób przewlekle chorych i przede wszystkim mieszkających samotnie ideę "Koperty życia". Przekonywali, że przechowywany w lodówce, wypełniony kwestionariusz z danymi dotyczącymi schorzeń, historii choroby, zażywanych leków, personaliów chorego, lekarza prowadzącego i osoby najbliższej, może uratować życie. Podkreślali, że adresowana do lekarzy i ratowników pogotowania koperta stanowi nieocenioną pomoc w podjęciu szybkiej i skutecznej reakcji przez służby medyczne. Policjanci wspomnieli również o karcie ICE. Przypomnieli, jakie założenia przyświecały przy jej tworzeniu i omówili korzyści, jakie może przynieść jej właścicielowi. Zaznaczyli, że zawarte na karcie ICE dane pozwolą m.in. na szybki kontakt z osobą najbliższą poszkodowanego i udzielenie mu właściwej pomocy.

W trakcie spotkania przekazywano gościom ufundowane przez starostwo odblaski, koperty życia i karty ICE. Nie zabrakło również kalendarzy przekazanych przez kominiarzy. Wykłady zamknęła dyskusja na temat bezpieczeństwa w gminie i przygotowana ankieta mająca podsumować przeprowadzoną debatę. Osoby, które przyszły tego dnia na wykłady do Gminnego Ośrodka Kultury w Woli zgodnie stwierdziły, że było to bardzo pouczające spotkanie i wyraziły chęć uczestnictwa w kolejnych.

BM / pless.pl, źródło: KPP Pszczyna

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA