Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 26 listopada 2018
  • wyświetleń: 701

Warsztaty dla przyszłych kierowców z klas mundurowych

Młody kierowca często nie wie, które zdarzenie drogowe można zakwalifikować jako kolizję, a które jest wypadkiem. Przez laika, te dwa pojęcia często stosowane są zamiennie. Występują jednak zasadnicze różnice dotyczące postępowania uczestników tych zdarzeń. To, oraz przyczyny i skutki powstawania wypadków drogowych omówili z młodzieżą z pszczyńskich klas mundurowych specjaliści z miejscowej komendy policji.

Policja, klasa mundurowa
Wypadek, czy kolizja? Warsztaty dla przyszłych kierowców z klas mundurowych · fot.


Policjanci podkreślali, że w momencie wypadku, kiedy co najmniej jedna osoba straciła życie lub została ranna, należy koniecznie wezwać policję i służby ratunkowe. Wówczas też, nie należy usuwać pojazdów z drogi, ponieważ policjanci będą musieli udokumentować to, co zastali na miejscu. Specjalista wydziału ruchu drogowego przypomniał również o zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, włączeniu świateł awaryjnych, ustawieniu w odpowiedniej odległości trójkąta, nałożeniu kamizelek odblaskowych, powiadomieniu niezbędnych służb i przekazania im wyczerpujących danych na temat liczby rannych, ich obrażeń, miejsca zdarzenia, ilości uszkodzonych samochodów i innych informacji umożliwiających dyżurnemu skierowanie na miejsce odpowiedniej ilości załóg pogotowia, straży pożarnej i patroli drogówki.

Przy tej okazji, przypomniał także o bezcennym "korytarzu życia" i potrzebie jego utworzenia w sytuacji zagrożenia życia uczestników wypadku. Tu, policjant uwypuklił różnice pomiędzy wypadkiem, a kolizją. Zaznaczył, że w sytuacji tzw. stłuczki, czyli popularnej kolizji, gdzie nikt poważnie nie ucierpiał, jeżeli jest to możliwe, powinno usunąć się pojazdy z drogi. Przestrzegł przed niestosowaniem się do tego obowiązku i grożącym za to mandatem. Policjant przećwiczył z młodzieżą czynności, które powinien wykonać uczestnik takiej kolizji. Specjalista zaznaczył, że w sytuacji, kiedy kierowcy nie są w stanie się porozumieć wówczas należy wezwać policję. Podkreślił również, że po policyjny patrol należy także zadzwonić, gdy zachodzi podejrzenie, że sprawca kolizji był nietrzeźwy.

W drugiej części wykładu, przypomniał, że to policjant jest najważniejszą osobą na skrzyżowaniu i każdy kierujący jest zobowiązany wykonywać jego polecenia.Zaznaczył, że sygnały dawane przez kierującego ruchem są ważniejsze niż sygnalizacja świetlna, znaki drogowe oraz reguła prawej strony. Omawiając te zagadnienia, przeprowadził praktyczną lekcję kierowania ruchem i przypomniał obowiązujące przepisy. Przygotowaną przez mundurowych niespodzianką, była prezentacja sprzętu, którym na co dzień dysponuje pszczyńska drogówka i policyjnego radiowozu.

new / pless.pl, źródło: KPP Pszczyna

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA