Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 2 grudnia 2018
  • wyświetleń: 2198

[ZDJĘCIA] Żubr Starosty Pszczyńskiego dla chóru "Parole Melodiche"

Chór "Parole Melodiche", działający przy Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Suszcu istnieje od 25 lat. Jubileusz świętowano 30 listopada wyjątkowym koncertem, a w uznaniu za długoletnią działalność oraz krzewienie kultury muzycznej i promocję powiatu pszczyńskiego na licznych przeglądach Barbara Bandoła wyróżniła zespół statuetką Żubra Starosty Pszczyńskiego.

Jubileusz 25-lecia chóru Parole Melodiche - 30.11.2018 · fot.


Sala gimnastyczna suszeckiej szkoły wypełniła się gośćmi podczas koncertu "Leć muzyczko...", którym chór "Parole Melodiche" świętował 25 lat działalności. W koncercie prócz aktualnych członków chóru, wystąpili jego absolwenci oraz inne gminne zespoły i uzdolnieni uczniowie.

- Dusza ludzka potrzebuje muzyki. Kiedy patrzy się na to wszystko co się tutaj wydarzyło, na artystów, widać jak wielkie jest pani dzieło. Macie przepiękne osiągnięcia, dlatego przyznaję chórowi "Parole Melodiche" najwyższe powiatowe wyróżnienie - statuetkę Żubra Starosty Pszczyńskiego. Niech to dzieło trwa kolejne 25 lat - mówiła Barbara Bandoła, wręczając na ręce dyrygent Alicji Pastuszki-Koczar nagrodę dla chóru.

Barbara Bandoła
Barbara Bandoła wyróżniła chór "Parole Melodiche" statuetką Żubra Starosty Pszczyńskiego · fot.


Samorządowcy i przedstawiciele suszeckich organizacji podkreślali, że chór jest inkubatorem talentów muzycznych w gminie Suszec, a pani Alicja fundamentem tego sukcesu.

Bogata działalność muzyczna chóru opiera się na repertuarze obejmującym ponad 130 utworów o zróżnicowanej tematyce - od pieśni patriotycznych, przez religijne, ludowe, dziecięce, po piosenki rozrywkowe.

Podczas 25 lat działalności chór "Parole Melodiche" zdobył wiele znaczących nagród w konkursach gminnych, powiatowych, wojewódzkich, ogólnopolskich i międzynarodowych. Do najważniejszych z nich należą m.in. zdobycie dwóch srebrnych i siedmiu brązowych medali na międzynarodowych festiwalach chóralnych w Ołomuńcu, siedmiokrotne zdobycie pierwszego miejsca z wyróżnieniem na Festiwalu Młodzieży Szkolnej w Rybniku, Grand Prix w XIV Przeglądzie Piosenki Dziecięcej im. Prof. Adolfa Dygacza "Śląskie Śpiewanie" oraz sześciokrotne zdobycie pierwszego miejsca w tym konkursie, dwukrotne zdobycie pierwszego i trzykrotne drugiego miejsca podczas Katowickich Spotkań Kolędowych "Śpiewajmy Jezusowi".

Osiągnięcia zespołu świadczą o wybitnym warsztacie dyrygenckim kierownika artystycznego zespołu - Alicji Pastuszki-Koczar oraz o jej wyjątkowych umiejętnościach pedagogicznych. Chórmistrzyni ma niebywałą zdolność "zarażania" pasją śpiewania swoich podopiecznych, tym bardziej że ze względu na naturalną rotację szkolną, skład zespołu zmienia się praktycznie co roku. Członkowie tej grupy muzycznej nieraz kontynuują swoją pasję w chórach działających przy szkołach średnich i uczelniach wyższych. Wielu z nich ukończyło średnie szkoły muzyczne i szkoły wyższe.

Chór "Parole Melodiche" kontynuuje tradycje śpiewania i istnienia chórów przy szkole w Suszcu od wczesnych lat powojennych pod przewodnictwem takich pedagogów, jak Jan Przybysz, Józef Czaja czy Marian Cieśla, którego uczennicą była Alicja Pastuszka-Koczar.

ups, źródło: Powiat

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA