Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 3 grudnia 2018
  • wyświetleń: 1222

Pawłowice: do końca roku będzie wymienionych 185 kotłów

Trwa wymiana kotłów w indywidualnych gospodarstwach domowych w gminie Pawłowice. Do końca listopada wypłacono 97 dotacji na ten cel.

dym, kominy, Pawłowice, komin, smog
Pawłowice: do końca roku będzie wymienionych 185 kotłów. · fot.


Gmina Pawłowice realizuje Programu Ograniczenia Niskiej Emisji w latach 2018-2019 dofinansowany przez Wojewódzki Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Mieszkańcy w ramach programu mogli ubiegać się o dotację do zakupu i montażu niskoemisyjnych urządzeń grzewczych, w tym: kotłów c.o. (elektrycznych, gazowych, olejowych, na paliwo stałe z automatycznym podajnikiem). Wysokość dotacji na wymianę starych kotłów węglowych nie spełniających norm 5. klasy, wynosiła 70% kosztów, ale nie więcej niż 7 tys. zł. Zgodnie z liczbą już podpisanych umów, do końca 2018 roku powinno być wymienionych 185 pieców. 97 dotacji zostało już wypłaconych, ale do urzędu ciągle wpływają kolejne wnioski.

W roku przyszłym planuje się wymianę 291 kotłów. Wprawdzie limit miejsc na liście osób deklarujących wymianę kotła w 2019 r. został już wyczerpany, ale ciągle jeszcze można wpisać się na listę rezerwową.

W ramach walki z zanieczyszczeniem powietrza do października 2018 r. można było ubiegać się również o dofinansowanie z budżetu gminy Pawłowice, jednak w mniejszej kwocie, bo maksymalnie można było otrzymać 50% poniesionych kosztów, ale nie więcej niż 3 tys. zł. Również z tej możliwości skorzystało kilkanaście osób.

Poza tym, przez cały czas mieszkańcy mogą ubiegać się o dotację bezpośrednio w WFOŚiGW w Katowicach, gdzie odbywa się ciągły nabór wniosków w ramach Programu Czyste Powietrze. Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie WFOŚiGW: portal.wfosigw.katowice.pl/strona-glowna-programu lub osobiście w siedzibie WFOŚiGW w Katowicach.

- Od 1 września 2017 r. tylko kotły 5 klasy spełniają normy uchwały antysmogowej. W przypadku kotłów eksploatowanych powyżej 10 lat od daty produkcji (liczonej na dzień wejścia w życie uchwały antysmogowej) trzeba będzie je wymienić na klasę 5. do końca 2021 roku. Ci, którzy użytkują kotły od 5 do 10 lat, powinni wymienić je do końca 2023 roku, a użytkownicy najmłodszych kotłów mają czas do końca 2025 roku. Począwszy od stycznia 2022 r., w sytuacji naruszenia powyższych przepisów, gmina ma prawo wnioskować o karę w wysokości do 5 tys. zł - przypomina pawłowicki Urząd Gminy.

new / pless.pl, źródło: UG Pawłowice

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA