Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 3 grudnia 2018
  • wyświetleń: 5596

[ZDJĘCIA] I Liceum Ogólnokształcące im. B. Chrobrego ma już 276 lat

Uczniowie i nauczyciele "Chrobrego" świętowali 276-lecie szkoły. Z tej okazji w sali sesyjnej pszczyńskiego starostwa oraz szkolnej auli odbyły się liczne wykłady. Odbył się także konkurs z wiedzy o historii szkoły i jej patronie.

I Liceum Ogólnokształcące im. B. Chrobrego ma już 276 lat · fot.


I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie to jedna z najstarszych szkół w Polsce. Nawiązuje do tradycji założonej w 1742 r. przez hrabiego Erdmanna von Promnitz wyznaniowej szkoły ewangelickiej. Do tej szkoły w okresie międzywojennym uczęszczali młodzi arystokraci, wśród uczniów znaleźli się m.in. Potocki, Sapieha, Poniatowski, Zamoyski, Czetwertyński.

- To wspaniały dzień, świętujemy 276 lat naszej szkoły. Zapisujemy kolejną kartę w jej historii, wzbogacamy kroniki, których mamy bardzo dużo. Ten dzień obfituje w wykłady, bardzo przydatne zwłaszcza klasom trzecim. Kiedy wrócicie tutaj po latach, zobaczycie, jak dużo tutaj się zmienia - mówiła dyrektor szkoły Renata Dyrda.

I Liceum Ogólnokształcące im. B. Chrobrego ma już 276 lat
I Liceum Ogólnokształcące im. B. Chrobrego ma już 276 lat · fot.


Starosta Barbara Bandoła przytoczyła słowa Cypriana Kamila Norwida "przeszłość to dziś, tylko cokolwiek dalej". - Wy jesteście spadkobiercami tej pięknej tradycji i myślę, że to jest miejsce, które mocno was zakorzeni i da mocny filar do tego, żebyście byli wartościowymi ludźmi. Życzę, żebyście w każdym miejscu, gdzie znajdziecie się w życiu, mogli mówić "wszystkie moje drogi prowadzą do domu i do mojej szkoły". Dzisiejsze wykłady to piękny sposób świętowania poprzez zakorzenianie się również w wiedzy i myśli humanistycznej - podkreślała Barbara Bandoła.

Program obchodów święta szkoły obfitował w liczne wykłady. Uczniowie mogli posłuchać m.in. ks. dr. Leszka Łysienia, który mówił o Ojczyźnie, prof. Heskiej Kwaśniewicz w wykładzie pt. "Zofii Kossak drogi do wolności", prof. Anny Węgrzyniak ("Gawęda o Herbercie") czy dr. Zdzisława Pogody ("Polska szkoła matematyczna"). Odbyło się także spotkanie z Anną Fenby Taylor, wnuczką Zofii Kossak.

W sali sesyjnej pszczyńskiego starostwa odbył się także konkurs dla klas pierwszych z historii szkoły i jej patrona.

BM, źródło: Powiat

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA