Wesele Pszczyna Wesele Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie pless.pl

medium nr 1 w Pszczynie

Wiadomości

  • 5 grudnia 2018
  • wyświetleń: 3546

Kradzież na cmentarzu w Ćwiklicach. Sprawca ukradł lampę z brązu

Znieważenie zwłok lub miejsca spoczynku wiąże się z 2 latami więzienia. Surowszej karze, bo aż 8-letniej, podlega natomiast sprawca, który dopuścił się ograbienia takiego miejsca.

Ostatnim tego typu zgłoszeniem przyjętym przez pszczyńskich policjantów był fakt kradzieży lampy z nagrobka na terenie cmentarza w Ćwiklicach. Wyceniony na 500 złotych, wykonany z brązu element dekoracji pomnika został wyrwany i zabrany przez sprawcę w listopadzie.

Pszczyńscy policjanci zwracają się z prośbą do świadków tego zdarzenia o kontakt osobisty lub telefoniczny: (32) 449-32-80.

- Pamięć zmarłych, poszanowanie zwłok i miejsca ich spoczynku to nie tylko kwestia uczuć osób bliskich zmarłemu, ale także wyraz szacunku dla godności człowieka. Dlatego też naruszenie norm związanych z ochroną miejsc pochówku i czci zmarłych zawarto w art. 262 kodeksu karnego. Wymieniono tam dwa rodzaje zachowań godzących w cześć zmarłego, a mianowicie: znieważenie zwłok, prochów i miejsca spoczynku zmarłego oraz ograbienie zwłok, grobu lub innego miejsca spoczynku zmarłego - informuje asp. sztab. Karolina Błaszczyk.

Ten drugi rodzaj występku opisuje najczęściej zachowanie polegające na przywłaszczeniu przez sprawcę przedmiotów mających związek z miejscem spoczynku zmarłego. Mogą to być takie przedmioty jak: kwiaty, znicze, wazony, rzeźby, elementy metalowe przedstawiających świętych lub w kształcie krzyża. Warto zaznaczyć, że w tym przypadku nie ma znaczenia, do kogo należała przywłaszczona rzecz oraz jaką miała wartość materialną

Należy pamiętać, że ograbienie zwłok, grobu lub miejsca spoczynku zmarłego stanowi szczególnie dotkliwy rodzaj znieważenia śmierci. Dlatego też sprawcy takiego czynu muszą pamiętać, że zgodnie z kodeksem karnym popełniają przestępstwo.

BM / pless.pl, źródło: KPP Pszczyna

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA